Kalbiniz için balık tüketin


Balık, kalp ve damarlarınızı korur, kanser riskini azaltıyor.Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azmi Telefoncu, Omega-3 yağ asitlerinin meme kanseri, kalp ve damar hastalıkları ile iltihaplı hastalıklara yakalanma riskini azalttığını, hipertansiyonun önlenmesinde etkili olduğunu belirtti.

RİSKİ YÜZDE 40 AZALTIYOR

Telefoncu, ''Balıkta bulunan bu yağ, ruhsal bozuklukların tedavisi yönünden de fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği bulunuyor. Özellikle kadınlar ve çocukların beslenmesinde önemli yeri vardır. Haftada iki öğün balık tüketilmesinin kalp hastalıklarından ölüm oranını yüzde 40 oranında azalttığını göstermektedir'' dedi.

YAĞSIZ DİYET OLMAZ

Omega-3 yağ asitlerinin özellikle somon, sardalye ve uskumruda yüksek oranda bulunduğunu anlatan Telefoncu, şunları kaydetti: ''Balığın yanı sıra diğer deniz ürünlerinde, sebzelerde,de Omega-3 yağı bulunuyor. 100 gram kerevizde 5 miligram Omega-3 yağı vardır. Aynı orandaki brokoli ise 162 miligram Omega-3 yağı içermektedir. Yağ, beslenmede önemli bir yer tutmaktadır. Yağsız bir diyet yapan kişi kısa sürede sağlığını yitirebilir.'' (Bugün)ensonhaber