Antioksidanlar meğer birer yalanmış


Antioksidanlarla ilgili doğru bildiğimiz o önemli yanlışlar...Antioksidanların yaşlanmanın önüne geçmede bir faydasının bulunmadığı ortaya çıktı. Araştırmacılar, antioksidan ihtiva eden birçok krem ve vitamine boşuna avuç dolusu para harcandığını belirttiler.

İngiltere University College London’dan Dr. David Gems’in araştırması, yaşlanmayla mücadelede antioksidanların anahtar rol oynadığına dair yaygın inanışı çürüttü.

TAHRİBATI AZALTMIYORMUŞ
Bu konudaki, 50 yıl öncesine dayanan teori, doku ve hücrelerin, gıda enerjiye dönüşürken ortaya çıkan tehlikeli oksijen molekülleri olan serbest radikallerin saldırısı altında bulunduğunu öne sürüyordu. E, C vitaminleri gibi antioksidanların bu saldırıları püskürttüğüne, tahribat miktarını azalttığına inanılıyordu.

İPLİK KURTLARI
Bu teori, milyonlarca insanın vitamin takviyesi almasına ve antioksidan temelli muazzam bir kırışık önleyici krem pazarının oluşmasına yol açtı. Yaşlanma biyolojisi uzmanı Dr. Gems ve ekibi, insanlarla birçok geni paylaşan iplik kurtlarıyla yaptıkları araştırmada serbest radikaller teorisinin doğru olmadığını saptadı. Ömürlerinin sadece günler sürmesi sayesinde bilim adamlarına uzun dönemli değişimler hakkında fikir veren iplik kurtları, bedenleri fazla serbest radikalleri öldürecek şekilde genetik değişikliğe uğratıldı. Ancak genetik değişime uğratılmış iplik kurtlarının ömürleri diğerlerinden uzun sürmedi.

EN İYİSİ YEŞİL ÇAY
Araştırmacılar en iyi antioksidanın yeşil çay olduğunu, çünkü yeşil çayın sadece serbest radikallere karşı değil, başka saldırganlara karşı da koruma sağlayan unsurlar içerdiğini belirtti.

ensonhaber