Prostata SULU çözüm


Uzmanlar prostat için akşam saatlerinde sulu gıdalar almayı öneriyor.
Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Bevliye Uzmanı Opr. Dr. Muhammet Selim prostat hastalarının akşam saatlerinde sulu gıdalar almaması gerektiğini söyledi.
Elli yaşını geçen erkeklerin yüzde 50’sinden fazlasında prostat büyümesi görüldüğünü kaydeden Dr. Selim, “Prostat hastaları gündüzleri bol su tüketmeli ancak akşam yatmadan önce sulu gıdalar almamalıdır.
İDRARI TUTMAYIN
Çünkü sulu gıdalar, hastada idrar yapma ihtiyacını ortaya çıkarır. Fakat bazı hastalar uyku düzeninin bozulmaması için geceleyin tuvalete gitmeyip idrarını tutuyor. Bu durum sonucunda idrar torbasında tembellik ortaya çıkabilir. İdrar içersindeki tortular iltihap ve taş oluşumuna neden olur. Bu sebeple prostat hastaları gündüzleri 4-5 kez, geceleri ise 1-2 defa idrar yapmalıdır” dedi.
Prostat kanserinin de genellikle yaşlı erkeklerde görüldüğüne dikkat çeken Dr. Selim, “Prostat kanseri genellikle yaşlı erkeklerde görülür. Prostat kanseri tanısı konulduğunda hastaların yüzde 90'dan fazlası 60 yaşının üstündedir.
EN HIZLI ARTIŞ GÖSTEREN KANSER TİPİ
Tipik bir belirtisinin olmaması sebebiyle sinsi bir hastalık olarak değerlendirilir. Bütün kanserler arasında yaşla birlikte en hızlı artış gösteren kanser tipi prostat kanseridir” diye konuştu.
Prostat kanserinden korunma yolları hakkında bilgi veren Dr. Selim, şu tavsiyelerde bulundu:
“Kendinizi sıcak tutun, kabız kalmamaya özen gösterin. Sık sık egzersiz yapın. Alkol almayın. Belirli bir periyotta ihtiyaç hissetmeseniz dahi tuvalete gidin. Mesane boynu ve prostatı harekete geçirecek ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmayın.”

ensonhaber