Vahşi depolama tehdit ediyor


Çöpler insan sağlığını tehdit ediyor.TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Mustafa Öztürk, Türkiye'de çöplerin cadde ve sokaklarda geçici depolanmasının kent sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de evlerde biriken çöplerin, cadde ve sokaklardaki konteynerlerde depolandığını ve daha sonra çöp kamyonlarıyla buralardan taşındığını belirtti.

VAHŞİ TOPLAMA YAPILIYOR
Bu şekilde cadde ve sokakların geçici çöp depolama alanları olarak kullanıldığını anlatan Öztürk, ''Gelişmiş hiçbir ülkede böyle bir uygulama yok. Çöpler insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde biriktiriliyor. Çoğu yerde vahşi toplama yapılıyor'' dedi.

Uygulamanın en büyük dezavantajlarından birinin buralarda her türlü çöpün bulunması olduğunu ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

''İlaç, boya, tıbbi atıklar gibi sağlığı tehdit eden pek çok atık bu alanlarda birikiyor. Bazı çöpler aşırı derecede ıslak, bu çöpler karışıyor ve zaman zaman sızarak aşağı akıyor. Bir damla çöp sızıntısında yaklaşık 1 milyon mikroorganizma var. Bu da sağlığı tehdit eden önemli bir unsur.

Gelişmiş ülkelerde ise çöpler evlerde tutulur, belediyenin göstereceği bir günde sızdırmaz torbalarda veya konteynerlerde toplayıcıların kolayca ulaşacağı yerlere konur ve o saatlere yakın çöp toplayıcısı çöpleri alır. Bölge sakinleri çöplerini hijyenik, çevreyle uygun şartlarda tutarlar.''


''İNSANLA ÇÖP KESİNLİKLE İÇ İÇE OLAMAZ''
Çöplerin her gün toplanmasını da eleştiren Öztürk, evsel atıkların apartman görevlilerince hijyenik şartlarda biriktirilmesi ve haftada bir gün toplanması gerektiğini savundu.

Avrupa ülkelerinin yakıt maliyetini azaltmak için haftada ya da 15 günde bir çöp toplattığını anlatan Öztürk, ''Ama bununla ilgili kamuoyu yeterli şekilde bilgilendiriliyor, duyarlı hale getiriliyor, eğitiliyor. Hem eğitim yapılıyor hem çöpün maliyetinin azaltılması sağlanıyor'' diye konuştu. Öztürk, sokak, cadde ve meydanların bu şekilde çöplük olmaktan kurtarıldığını, çöplerin Türkiye'de önce 3-4 günde bir, daha sonra haftada bir toplanmaya başlanmasını önerdi.

Cadde ve meydanlarda çöp nedeniyle oluşan çirkin görüntülerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Öztürk, ''İnsanla çöp kesinlikle iç içe olamaz. Bunun koşulları bir eğitim süreciyle anlatılmalı. Bunlar yapıldığı zaman belediyelerin taşıma maliyetleri fevkalade düşecek, sokaklar güzelleşecek. Mikrop yuvalarıyla insanlar iç içe olmayacak'' dedi.


''ATIKLARIN GERİ KAZANILMASI GEREKİYOR''
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Öztürk, Türkiye'de günde 60-65 ton atık oluştuğunu, bunların yüzde 15-20'sinin ise ambalaj atığı olduğunu, kağıt, plastik, teneke, alüminyum kutu gibi atıkların geri dönüşümünün gelişime katkı sağladığını söyledi.

Geri dönüşüm sayesinde enerji ve doğal kaynakların korunduğunu, sera gazı salınımının azaltıldığını vurgulayan Öztürk, çevresel sürdürülebilir bir yönetim mantığı oluşturulabilmesi için ambalaj atıklarının mutlaka geri kazanılması gerektiğini belirtti.

Geri dönüşümün verimli olabilmesi için toplama koşullarının da önemli olduğuna dikkati çeken Öztürk, şunları kaydetti:

''A4 kağıdını çöpe atmayıp geri kazandığınızda 1,5 saatlik oksijeni de kazanmış olursunuz. Çünkü çöp depolama alanında kağıt 3 ayda yok olur. Ama bunu tekrar kazanmak mümkündür.

Ancak sağlıksız toplanırsa insana verdiğiniz değer düşmüş olur hem de topladığınız malzemenin değeri düşer. "

Atıkların ekonomiye geri kazanılarak katkı sağlaması gerektiğini belirten Mustafa Öztürk, kaynakların sürdürülebilir yönetimi için atıkların mutlaka geri dönüşüm için toplanması, ancak bunun vahşi toplama yöntemiyle yapılmaması gerektiğini sözlerine ekledi. (AA)

ensonhaber