Yiyecekleri alır, pişirir ve saklarken bazı noktalara dikkat ederseniz sağlıklı beslenirsiniz. Süt ve süt ürünleri ışıkta kalınca B2 vitamini yok olur. Yemeğin suyunu dökerseniz B1 vitaminini de dökmüş olursunuz ki B1 eksikliği depresyon nedenidir. Fazla protein de kalp ve damarları hasta eder.

Besinlerin sahip oldukları zengin içeriğin ve sahip olduğu besin değerlerinin korunması vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin doğal yoldan karşılanmasında son derece önem taşır. Bu değer mutfağımızda yer alan besinlerin korunma ve kullanma yöntemlerini beraberinde getirir.

Örneğin süt ve yoğurt B grubu vitamini olan vitamin B2 (Riboflavin)nin zengin kaynağıdır. Riboflavin ışığa karşı hayli duyarlı olduğu için riboflavin içerikli besinlerin ışığa maruz kalması kaybına neden olacaktır. Şişede bulunan süt ve yoğurt ve ayran gibi ürünlerde ışığa maruz kaldığından riboflavin kaybına uğrar.

Yemekleri pişirirken dikkat edilmesi gerekenler

Yemeklerinizi pişirirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu unutmayın. l Sebze ve meyvelerin mevsimleri olduğunu hatırlayın. Hormonlu, vuruk ve çürük besinlerden uzak durun. l Sebzeleri yıkarken suyuna biraz sirke ilave edin ve fazla suda bekletmeyin. l Sebzeleri özellikle salataları bıçak yerine elinizle parçalayın hava ile temas etmemesini sağlayın. l Sebzelerinizi buharda pişirin suda haşladığınız sebzelerin suyunu dökmeyin ve az suda haşlayın. l Sebzeleri haşlarken tencerenin ağzını kapalı tutun.

KURUYEMiŞLER

Kuruyemiş günde 30 gramı geçmemek kaydıyla tüketilmesi hatta diyetlere dahi ilave edilmesi besin değeri yüksek maddelerin ve işlenmemiş yağların alımına destek olması açısından önem taşır. Ancak bu besinlerin çiğ tüketilmesi önemlidir.

B1 TiAMiN

Tiamin yani B1 vitamini karbonhidratların enerjiye çevrilmesinde görevlidir. Eksikliğinde iştahsızlık depresyon kas hastalıklarına rastlanır. Tiamin suda eriyen bir vitamindir ve yemek pişirirken suyunun dökülmemesi bu açıdan önem taşır. Kurubaklagilleri pişirirken suyunu değerlendirerek bu vitamini koruyabiliriz.

FAZLA PROTEİNİN ZARARLARI

Proteinlerin fazlası yağa dönüşerek depo edilirler. Yüksek oranda proteinli besinlerin fazla oranda tüketimi ilerleyen yaşlarda kalp-damar hastalıkları riskini artırır. Protein bakımından zengin hayvansal kaynaklı besinlerin yapılarında katı yağ ve kolesteroldür. Yine fazla protein vücuttan kalsiyum atımını hızlandırır. Fazla protein alımı kadar yetersiz protein de sorun yaratır.

Dr. İsmail Ağar


ensonhaber