Bozuk aile yapısı gençlerde birçok davranış bozukluğuna neden oluyor.ABD'de yeni bir salgın yayılıyor: genç yetişkinler arasındaki ‘Patalojik Karakter Salgını’... Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar, yaşları 19 ile 25 arasında değişen 5 binden fazla kişiyle yaptıkları yüz yüze değerlendirmelerin analizini bir süre önce yayınladılar. 2001-2002 yılları arasında yürütülen bu araştırmanın sonuçları son derece kaygı verici.

Araştırmaya katılanlardan neredeyse yüzde 20’sinin kişilik bozukluğu olduğu ortaya çıkartıldı. Kısaca söylemek gerekirse, ABD'li gençler sürekli olarak toplumsal düzen ve kurallardan uzak davranış ya da hissediş şekilleri gösteriyorlar. Obsesif Kompulsif davranışlardan paranoyak düşüncelere, Pasif Agresif kişilik bozukluğundan anti sosyal özelliklere (bunlar arasında yalan söyleme, kopya çekmek ve hırsızlık da bulunuyor) kadar birçok davranış bozukluğu bu gençlerde görülüyor.

Çevresindekiler olumsuz etkileniyor

Bu sağlık sorunları gençlerin günlük hayatlarını etkileyecek ve bu alanda bazı aksaklıklar yaratacak düzeyde şiddetli. Ayrıca bu problemler kişilik bozukluğu gösteren gençle birlikte yaşayan, çalışan ya da aynı okula giden kişilerin de hayatlarını olumsuz etkileyebiliyor.

Lise öğrencilerinin yüzde 30’u hırsızlık yaptı

Bu araştırmayı takip eden başka bir araştırma ise Amerika’daki lise öğrencilerinin de aynı şekilde patolojik kişilik bozuklukları gösterdiklerini ortaya koyuyor. Los Angeles’daki The Josephson Enstitüsü, geçtiğimiz yıl Amerikalı lise öğrencilerinin yüzde 30’unun hırsızlık yaptığının yüzde 64’nün ise kopya çektiğinin rapor edildiğini ortaya çıkarttı.

İşin tuhaf tarafı, araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 93’ünün kişisel ahlak ve karakterlerinden mutlu olduğunu söylüyor olması.

Neden: Bozuk Amerikan aile yapısı

Amerikalı gençlerin yaşadığı davranış bozuklukları, çocukluklarına ergenliklerine uzanan duygusal bir kökene sahip. Yani bu ‘Patolojik Karakter Salgını’ Amerikan ailelerindeki ya da kültüründeki kötü psikiyatrik etkilere erken yaşta maruz kalınmasıyla başlıyor. Gençlerin medyanın etkilerine çok yoğun bir şekilde ve erken yaşlardan itibaren maruz bırakılmaları, dinsel yönden eksiklik ya da sağlıklı bir iletişimden ya da toplumsal sorumluluktan uzak bir şekilde yetiştirilmeleri davranış bozukluklarının ortaya çıkmasındaki en önemli etkenler.

Kişisel davranış bozukluklarının düzeltilmesi oldukça zaman alıyor. Kişisel davranış bozukluğu gösteren bu gençlerden ise henüz sadece yüzde 25’ten daha azı psikolojik yardım alıyor.

(haberturk)