Ölen cinayet hükümlüsü, organlarıyla 3 hayat kurtaracak

Fadıl BİNZET/ADIYAMAN, (DHA)


.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} ADIYAMAN’da 2 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılandığı davada 2 kez ömür boyu hapis cezasına carptırılan ve bir hafta önce cezaevinde beyin kanaması geçirerek kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 66 yaşındaki Süleyman Tamar, organları ile hayat kurtaracak.

Süleyman Tamar'ın 2 böbreği ve karaciğeri başka hastalara nakledilmek üzere Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesi Hastanesi'nden gelen ekip tarafından alınarak özel araçla Malatya’ya götürüldü.

21 Aralık 2004 yılında 2 kişiyi öldürmek suçundan tutuklanan ve yargılama sonunda 2 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Süleyman Tamar, yattığı Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 1 hafta önce beyin kanaması geçirerek Adıyaman Devlet Hastanasi'ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Süleyman Tamar'ın tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Tamar’ın organları yakınları tarafından bağışlanınca, Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesi'nden bir ekip Adıyaman’a geldi. Adıyaman Devlet Hastanesi'nde ilk kez gerçekleştirilen ve 2.5 saat süren operasyonla Tamar’ın karaciğer ve iki böbreği alınarak, ihtiyacı olan hastalara nakledilmek üzere özel bir araçla Malatya’ya götürüldü.

ADIYAMAN'DA İLK KEZ ORGAN ALINDI

Operasyonu gerçekleştiren ekibin başında yer alan Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof .Dr. Sezai Yılmaz, beyin ölümü gerçekleşen hastanın organlarının ailesi tarafından bağışlandığını belirterek şunları söyledi:

“Şu anda karaciğerini biz kesin kullanacağız. Böbrekler de henüz kesin değil inceleme yapacağız. Bu amaçla buradayız. Adıyaman’da ilk kez bir organ alımı operasyonu oldu. Ülkemizde organ bağışının son derece yetersiz olduğunu biliyoruz. Avrupa Ülkelerinden 40’da biri kadar bile bir bağış yok. Ama ben Adıyaman insanının ne kadar mütevazı, ne kadar iyi niyetli olduğunu biliyorum. Bu konuya da çok yatkın olduğunu biliyorum. Ümit ediyorum ki önümüzdeki günlerde Adıyaman’da organ bağışı konusunda ilerleme kat edilecektir.”

Adıyaman’da bir ilkin gerçekleştiğini söyleyen Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet İnan da, Türkiye’de organ bağışı konusunda çok sıkıntılar yaşandığını, binlerce insanın organ nakli beklediğini söyledi. Dr. İnan, “Bu konuda Adıyaman’da bir ilk gerçekleşti. Bu operasyon ile Adıyamanlılara organ bağışı konusunda sesimizi duyurmuş bulunuyoruz. Bu bağışlar birkaç insanın hayatını kurtaracaktır. Binlerce organ bekleyen, böbrek bekleyen diyaliz hastalarımız var. Onlar için bir umut oluyor. Bunun Adıyaman’da bir ilk olması bizi umutlandırmıştır” diye konuştu.

Adıyaman Sağlık müdürü M. Emin Taş ise, ölüm sonrası yaşama destek noktasında belki de yapılabilecek en önemli hizmetin organ bağışı olduğunu kaydederek, “Burada özellikle bu kararı veren beyin ölümü gerçekleşen hastanın yakınlarına teşekkür ediyorum. Bir insana yaşam umudu verdiler. Adıyaman Sağlık Müdürlüğü olarak da organ bağışı konusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu konuda özellikle 2008 yılı içerisinde toplam 46 vatandaşımız organlarını bağışladı. Buda bir bilinçlendirme hareketidir” dedi.

hurr,yet