Ceyhan’da hava kirliliği hasta ediyor

Yaşar SEZER/CEYHAN(Adana), (DHA)


.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} ADANA’nın Ceyhan İlçesi’nde hava kirliliğine bağlı hastalıklarda artış görüldü.

Ceyhan Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, ısınmak için kullanılan kömürün ve yakacak için kullanılan çeşitli maddelerin neden olduğu hava kirliliğinin hissedilir derecede yükselmesi ile astım, bronşit, nefes darlığı gibi üst solunum yolu rahatsızlığı çekenlerin sayısının da önceki yıllara göre arttığını söyledi. Dr. Yılmaz şu bilgileri verdi:

“Hiçbir rahatsızlığı olmayan insanlarda bile boğazda yanma ve tahriş hissi ile baş ağrısı gibi belirtiler görülmektedir. Bu konu ile ilgili kurumların web sayfalarına bakıldığında herhangi bir girişim, önlem, haber ya da uyarıya rastlanmamaktadır. Oysa duruma acilen müdahale edilmesi ve başta hastalar ve çocuklar gibi hassas gruplar olmak üzere toplumun aydınlatılması ve uyarılması gerekmektedir.”

hurriyet