‘Organ bağışı artmazsa toplu ölümler yaşanır’

Salim UZUN/ANTALYA, (DHA)


.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi eski Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş, Türkiye'de hızla artan böbrek nakil ihtiyacının karşılanamaması halinde toplu ölümler yaşanacağını söyledi.

Gerçekleştirdiği böbrek nakilleri ile Türkiye'de kırılması güç rekorlara imza atan ve dünyada en çok nakil yapılan merkez unvanını alan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi'nin Müdürü olduğu sırada istifaya zorlanınca özel bir hastaneye transfer olan Prof. Dr. Alper Demirbaş, böbrek nakli olmayı bekleyen hasta sayısının çığ gibi büyüdüğünü söyledi.

Türkiye'de kronik böbrek hastası sayısının ortalama 60 bin olduğunu dile getiren Prof. Dr. Demirbaş, “Yaptığımız tespitlere göre, 2013 yılında diyaliz tedavisine ihtiyaç duyan hasta sayısı 110 bine ulaşacak. Bu gerçekten korkunç bir rakam” dedi.

Böbrek nakli bekleyen hastalara cevap verilmesi için yıllık 5 bin naklin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Demirbaş, “Nakil ihtiyacının bu kadar üst seviyelere çıkmasının nedeni, birikmiş hastanın çok olmasından kaynaklanıyor. Bu ihtiyacı da sadece kadavra bağışlarla çözmemiz imkansız. Bu yüzden biran önce canlı bağış bilincini geliştirerek, hastalara akrabaları yoluyla böbrek nakli yapılmasını sağlamalıyız” diye konuştu.

DİYALİZİN MALİYETİ 1 MİLYAR DOLAR

Nakil olamadığı için diyaliz tedavisi uygulanan hastaların Türkiye ekonomisine maliyetinin 1 milyar dolara ulaştığını kaydeden Prof. Dr. Alper Demirbaş, hasta sayısının artmasıyla bu rakamın da katlanacağını vurguladı. Prof. Dr. Demirbaş şöyle konuştu:

“Diyaliz gerçekten maliyeti yüksek bir tedavi. Binlerce hastanın her hafta en az 3- 4 kez bu tedaviyi uyguladığını düşünürseniz, ortaya çıkan rakamın büyüklüğü her şeyi ortaya koyuyor. Devlet bu tedavileri karşılamak zorunda olduğu içinde bütçeden sürekli para aktarıyor. Ama bundan sonraki süreçte ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasını kaçınılmaz olarak görüyoruz. Acilen organ nakli sayısını artırmazsak, Türkiye'nin bütçesi böbrek hastalarının tedavi masraflarını karşılamaya yetmeyecek. Sağlık hizmetleri konusunda yeni bir planma hazırlanması şart. Eğer bunu yapamazsak önce özel diyaliz merkezleri sonrada devlet kurumları hastaların tedavi ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz kalacak. Bu olumsuzlukların sonucunda ise toplu ölümler yaşanacak.”

hurriyet