Kalp hastasına karla mücadele ekipleri yetişti

Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)


.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} HAKKARİ’de Özel İdare Müdürlüğü karla mücadele ekipleri, bir yandan köy yollarını açmaya çalışırken, bir yandan da ulaştıkları köylerde bulunan hastalara yardımcı oluyor.

Yolu kardan kapalı olan Durankaya Beldesi'nde yaşayan kalp hastası 40 yaşındaki Kıymet Tatlı, karla mücadele ekiplerinin yardımıyla Hakkari Devlet Hastanesi’ne ulaştırıldı.

Çetin kış şartlarının yaşandığı Hakkari’de yolu kardan kapalı olan köylerdeki hastaların imdadına karla mücadele ekipleri yetişiyor. Yolu kardan kapalı 101 köy yolu ile 246 mezranın yolunu açmak için seferber olan karla mücadele ekipleri, Hakkari’ye 20 kilometre mesafede bulunan Şibeköy tepesinden geçen ve 25 köyün ulaşımı sağlayan Durankaya Belde yolunda zorlu bir çalışma başlattı. Beldeye yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Yenimahallede bir kalp hastasının olduğunu öğrenen karla mücadele ekipleri, hastaya ulaşmak için zorlu bir çalışmaya başladı. Ekipler kalınlığı yer yer 3 metreyi bulan karla mücadele etmeye başladı.

Yolun kapalı olmasından dolayı hastaneye getirilemeyen Durakaya beldesinin Yeni mahallesinde yaşayan 6 çocuk annesi Kıymet Tatlı’ya, karla mücadele ekiplerinin yoğun çalışması sonucu gece saat 01.00’de ulaşıldı. Kalp kapakçığı düzenli çalışmayan ve buna bağlı olarak kalp büyümesi problemi olan Kıymet Tatlı, eşi İsmet Tatlı ile birlikte beldeden alınarak Hakkari Devlet Hastanesi’ne getirildi.

Gece geç saatlere kadar süren yol açma çalışmalarına Özel İdare Genel Sekreteri Süleyman Kaya ve Makine İkmal Şube Müdürü İbrahim Besi de katıldı. Hastanın bulunduğu Yeni mahalleye ulaşan ekipler, Kıymet Tatlı'lı kendi araçlarıyla Hakkari’ye getirdi. Hasta Tatlı’nın 8 yıldır bu sağlık sorununu yaşadığı belirtildi. 6 çocuk annesi Kıymet Tatlı, bugün sabah saatlerinde de Hakkari Devlet Hastanesi Kardiyoloji bölümüne kaldırıldı. Tatlı’nın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Eşinin sağlık sorunu ile ilgili bilgi veren İsmet Tatlı, bugüne kadar Van ve Ankara’ya defalarca tedaviye götürdüğünü, ancak hala rahatsızlığının geçmediğini söyledi. Tatlı, “Dün öğle saatlerinde eşim tekrar rahatsızlandı. Biz de Özel İdare ekiplerine haber verdik. Sağ olsunlar yolumuza ulaşıma açarak bizlere yardımcı oldular” dedi.

Dondurucu soğuğa rağmen ekiplerin gece-gündüz karla mücadele çalışması yaptığını belirten Özel İdare Müdürlüğüne bağlı Makine İkmal Şube Müdürü İbrahim Besi, “Hakkari’de kapalı olan köy ve mezra yollarını açmak için ekiplerimizi seferber ettik. Ekiplerimiz dört koldan gece -gündüz demeden çalışmalarını yapıyor. Durankaya Beldesi’nin yoluna da önceki gün sabah saat 07.00’de çalışmalar başladık. Öğle saatlerinde bize bir hasta ihbarı geldi. Bunun üzerine hastayı bir an önce Hastaneye getirmek için çalışmalarımıza daha da hız verdik. Ekiplerimiz, gece geç saatlerde hastanın imdadına yetişti” dedi.

hurriyet