Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde yaşayan Refiye Özcan, bir süre önce safra kesesindeki taş nedeniyle TÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat edilerek taburcu edilmişti. Ancak Özcan'ın ağrılarının dinmemesi üzerine tekrar doktora başvurması üzerine, ameliyatı sırasında karnında 35 santimlik gazlı kompres unutulduğu tespit edilmişti.

TÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşanan olay sonrası gazlı kompreslere ''kurdele takma'' sistemine geçeceklerini söyledi.

Prof. Dr. Coşkun, ''unutma'' olayının eğitimini tam tamamlamamış personelden kaynaklı bir durum olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''İstatistiklere göre gazlı kompreslerin, hastanın içinde unutulma olasılığı 10 binde birdir. Bizim yaptığımız 25 bin ameliyatta ilk kez başımıza bu olay geldi. Eğitimini tam tamamlamamış personelin, kompres sayımında yaptığı bir hatadan kaynaklandı. Bu olayın ardından harekete geçerek, kendimize (nasıl önlem alabiliriz?) sorusunu sorduk ve kurdeleli sisteme geçmeyi uygun gördük.''

Avrupa ülkelerinde yapılan ameliyatlarda kullanılan gazlı bez ve kompreslere ''kurdele takma'' örneği olduğunu anlatan Prof. Dr. Coşkun, sözlerine şöyle devam etti:

''Artık ameliyatlara kurdeleli gazlı kompreslerle gireceğiz. Bu kurdeleler kompreslerin hastanın içinde unutulmasını önleyecek. Batıda bu tarz kurdeleli uygulamalar var. Bunu daha öncede düşünmüştük, ama 35 santimetre çapında bir bezin kalabileceğini hiç aklımıza getirmemiştik. Bundan sonra gazlı kompreslere kurdele takıp, kurdelenin ucunu da hastanın ameliyat edildiği masaya iliştireceğiz. Böylece kurdeleli sistemle artık böyle olumsuz durumlarla karşılaşmayacağız.''

Ameliyatlarda kullanılacak gazlı kompreslere, kurdele dikimine hastane dikimhanesinde başlandığını bildiren Coşkun, haftada 250 ile 500 arasında kurdeleli gazlı kompres bezinin hazırlanacağını belirtti.

Prof. Dr. Coşkun, karnında gazlı kompres unutulan Özcan'ın da geçtiğimiz günlerde hastaneye geldiğini ve gerekli kontrollerinin ardından sağlıklı bir şekilde taburcu edildiğini bildirdi.

AA