Dünyada tam 300 milyon insan diyabetten yani şeker hastalığından muzdarip... Hastalık çok sinsi ilerliyor, ancak yıllar sonra fark edilebiliyor.

Zeki Alasya, dünyadaki 300 milyona yakın diabet hastasından biri... Tıpkı bir başka meslektaşı, Derya Baykal gibi... Bu ünlü sanatçılar diyabetli yaşamlarını şöyle anlatıyorlar: Çok büyük bir depresyona girdim bu hastalığın ilk günlerinde ama kabullendim çocuğum gibi... Oyun sırasında unutmalar başlamıştı bende, karıştırmalar, çok disiplinli bir sanatçı olmama rağmen...”

Tüm diabet, yani şeker hastaları gibi, onların da işi zor. Bir ömür bu hastalıkla yaşamak, yedikleri her şeye dikkat etmek zorundalar. Ama işleri giderek kolaylaşıyor. Çünkü Amerikalı doktorlar bu sinsi hastalığın tedavisinde devrim sayılabilecek bir adım attı.

Metabolizma ve Endokronoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sema Açıkalın, diyabet hastalığına dikkat çeken toplantıda, tip 2 denilen yani dışardan insüline ihtiyaç duymadan, günde bir kaç kez ilaç alarak hayatlarını devam ettiren diyabet hastaları için yeni bir ilaç tanıttı.

Prof. Dr. Açıkalın, "Tedavide karşımıza çıkan kilo alımı, hipoglisemi, el ve ayak şişlikler hastanın yaşam kalitesini etkiliyor. Yeni tedavi açılımlarında bu yan etkilere neredeyse rastlanmadığını görüyoruz. Bu ilacı, günde sadece bir kez almak yeterli. Üstelik aç ya da tok, farketmiyor. Sadece vücudun ihtiyaç duyduğu anda insülin üretiyor. Böylece karaciğeri gereksiz yere yormuyor. Hipogliseminin, yani ani şeker düşmelerinin de önüne geçiyor. Yan etkileri, diğer ilaçlara göre çok daha az... Örneğin kilo yapmıyor. Aksine, kilo vermeye yardımcı bile oluyor. Kısacası, diabet hastalarının yaşam kalitesini yükseltiyor. Dahası ömrünü uzatıyor” dedi.

kanaldhaber