Silikozis hastaları için dayanışma gecesi

Ceren KARASU- Güven USTA/İSTANBUL, (DHA)


.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} KOT Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi tarafından, ‘Çöl akciğeri hastalığı’ olarak adlandırılan ‘Silikozis’ hastası kot kumlama işçileri için dayanışma konseri düzenlendi.

Beşiktaş’taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde ‘Sesimiz Nefesiniz’ adı altında gerçekleştirilen konserin sunuculuğunu, oyuncu Şebnem Sönmez ile dayanışma komitesi üyesi gazeteci Mehmet Demir yaptı. Gecede Anadolu Ateşi dans grubu gösteri sunarken, Arif Sağ, Mor ve Ötesi, Kardeş Türküler, Cahit Berkay ile Emrah Karaca şarkı ve türküler seslendirdi. Gecede İclal Aydın da bir şiir okudu.

Geceye CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, ‘Elveda Rumeli’ dizisinin oyuncuları da katıldı. Yıllarca bilinçsizce kot kumlama işinde çalışıp, ‘Silikozis’ hastası olan ve kendi sözleri ile ölümü bekleyen hastaların bazıları da geceye katılarak ön sırada konseri izledi. 15 yıl kot kumlama işi yapan ve 2 yıldın bu hastalığın pençesinde kıvranan 42 yaşındaki Şaban Kızılay, yaşadıklarına lanet etti. İki çocuk babası Kızılay, “Şu anda bile bile ölümü bekliyoruz. Ama ne zaman öleceğimiz belli değil. Şu anda ölsem daha iyi” diyerek tepkisini dile getirdi.

HASTALARIN DRAMLARI YÜREK BURKTU

1993 yılında kot kumlama işine başlayan 39 yaşındaki Murat Aydın da 2 yıldır ‘Silikozis’ hastalığı ile pençeleştiğini belirtti. Okula giden 3 çocuğu bulunan Aydın, “Hiç bir iş yapamıyorum. Çocuklar gibi evde oturuyorum. Ölümü bekler gibi bekliyoruz. Çok ateş yapıyor. Devletten istediğimiz sadece şu; çalışamıyoruz. Bu biliniyor artık. Bize bir maaş bağlasın. Az buçuk olsun geçinelim. 3 tane okuyan çocuğum var. Eşim 2 senedir çalışıyor. O işe giderken ben yorganı başıma çekiyor oturuyorum, utanıyorum. Elimden birşey gelmiyor. Yapamıyoruz. 39 yaşındayım hiç çalışamıyorum. Halimizi görüyorlar. Ama şu an milyarları verseler ben bu işi bir daha yapar mıyım?” dedi.

HEPSİ ÖLÜMÜ BEKLİYOR...

1999 yılında kot kumlama işine başlayan ve televizyoncu Uğur Dündar’ın olayı 2007 yılında Arena programında gündeme getirmesi ile hastalık yaptığını öğrennen Mehmet Beşirbaşak ise, kısa bir süre sonra bu hastalığa yakalandığını öğrenmiş. 38 yaşındaki Beşirbaşak’ın dramı da diğer hastalardan farksız. Beşirbaşak, “1999 yılında başladım. 2007 yılında Uğur Dündar Arena programında gösterdi. Ben ertesi gün işi bıraktım. 2 senedir hiç çalışamıyorum. 350 TL kira veriyorum. 7 çocuğum var. Günde 21 adet ilaç kullanıyorum. Bu işin tedavisi yok. Herkes ölümü bekliyor. Sıra bizim. Devlet artık bizi görsün. Devlet bize el atmadı, sanatçılar attı. Bu gece için herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘ÜLKEMİZDE İNSAN YAŞAMI UCUZ’

Biletlerin 50 ve 30 TL’den satıldığı konseri yaklaşık 500 kişi izledi. Konserden elde edilecek tüm gelir, ‘Silikozis" hastalarının tedavisi ve hukuki giderleri için harcanacak. Düzenlenen gecede ücretsiz sahneye çıkıp gösteri sunan Anadolu Ateşi Grubunun Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan şunları söyledi:

“Böyle bir olayın Türkiye’de yaşanması ve bu güne kadar duyarsız kalınması korkunç birşey. Dünyada kot kumlama işi modern cihazlarda yapılıyor ve insanlara hiç zarar vermiyor. Malesef ülkemizde insan yaşamı ucuz. İşçiler bazı alanlarda sağlıksız koşullarda çalışıyor. Bu onun göstergesi. 5 bin kişi bu hastalıktan etkilenmiş durumda ve 700 kişinin durumu ağır. Biz de sanatçı sorumluluğumuzun bir gereği olarak bir araya geldik. Geceden elde edilecek gelir, işçi kardeşlerimize gidecek. Onların huhuki süreçleri ve sağlık sorunlarına gidecek.”

Ücretsiz sahneye çıkan bir diğer sanatçı Arif Sağ ise, “Bu ülkede insanlar ölümle karşı karşıya bırakılmışsa eğer, bunun bir çözümü olmalıdır diye düşünüyorum. Evrensel inlar haklarına da aykırıdır. Umarım bu tür etkinlikler insanları harekete geçirir” dedi.

‘5 BİN HASTA VAR’

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan da şu bilgileri verdi:
“Hasta işçilerin hukuki süreçlerini desteklemek ve sağlık yardımı için kaynağa ihtiyaç var. Bunun için Kot İşçileri Dayanışma Komitesi oluşturuldu. Gönüllü arkadaşlar var. Kalan para ile hukuki süreç ve sağlık yardımı yapılacak. 10 bine yakın kot kumlama işçisinin bu işte çalıştığını biliyoruz. Bunların yaklaşık 5 bininin hasta olduğunu biliyoruz. Diğerlerine çağrı yapıyoruz. Gelip muayene olsunlar.”

hurriyet