"Seçim heyecanında kalbinizden olmayın"

KAYSERİ, (DHA)


.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} ERCİYES Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, seçimler öncesi adayları kalp sağlığı konusunda uyardı. Prof.Dr. Oğuzhan, “Çok heyecanlı adaylar, önceden kalp hastalığı teşhisi konmuş ya da krizi geçirmiş adaylar, seçim günü sonuçlar açıklanırken doktoruna danışıp sakinleştirici alabilir. Aksi durumda heyecan, stres ve adrenalinin zirve yaptığı seçimlerde sağlığından olabilirler” dedi.

Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, yerel seçimler öncesi, gerek meydanlardaki propaganda çalışmalarında ve seçim gününde başta belediye başkan ve muhtar olmak üzere bütün adaylara çeşitli uyarılarda bulundu. Kalp damar hastalıklarının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölüm nedenlerinin başında yer aldığını kaydeden Oğuzhan, şöyle dedi:

“Yüksek kolesterol, şeker, şişmanlık, sigara kullanımı ve birinci derece akrabalardaki kalp hastalıkları, erkekler için 45, kadınlar için 55 yaş, kalp hastalıkları için bir risktir. Başta kolesterol olmak üzere bir takım maddeler damar duvarında birikiyor. İçinde kolesterol ve yağ bulunan bu birikintiler, yavaş yavaş büyüyerek damar içinde bir daralmaya yol açıyor. Üzerine bir de kan pıhtısı eklendiğinde de damarda tıkanmaya yol açmakta ve kalp krizi dediğimiz tablo meydana gelmektedir. Damarda birdenbire pıhtı oluşturur. Damarın tıkanmasına neden olan etkenlerin başında stres vardır. Ani yükselen kan basıncı, yoğun stres, aşırı heyecan damarlardaki tıkanmayı hızlandırır. Aşırı heyecan durumunda yükselen adrenalin kan basıncını yükseltir ve damar içerisinde pıhtı oluşumuna yol açar. Sonrası ise kalp krizi ve ani ölümler.”
Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, seçim çalışmaları sırasında stres, düzensiz beslenme, heyecan, yorgunluk, uykusuzluk gibi damarda pıhtıya yol açacak bütün unsurların mevcut olduğunu hatırlattı. Prof.Dr. Oğuzhan, şunları söyledi:

“Adaylar ya da liderler kısa sürede birçok yerde miting yapıyorlar. Bunların beslenmeleri de düzensiz. Hazır gıdalarla besleniyorlar. Uykusuz kalıyorlar. Birçok yere gitmek zorunda kaldıkları için de yorgunlukları var. Parti liderlerinin aynı gün 3 değişik yerde miting yaptıkları da oluyor. Seçime katılan adaylar genelde 45 yaşın üzerinde oldukları için, sırf yaştan dolayı zaten risk altındalar. Dolayısıyla bu kişilerin periyodik kalp muayenesinden geçmesi gerekir. Bu tempoya başlamadan önce kalplerini kontrol ettirmeleri.”

hurriyet