EGE Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir nakille 15 aylık Azra Kaya, dayısı 30 yaşındaki Ali Kemal Kazancı’nın karaciğerinin bir parçasıyla şifa buldu. Yapılan karaciğer nakliyle sağlığına kavuşmayı bekleyen minik Azra, artık hayata gülerek bakıyor.

Azra’nın doğuştan safra yollarının gelişmemesine bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi ile tedavi gördüğünü anlatan dayı Ali Kemal Kazancı, “Yeğenime nakil gerektiğini öğrendiğimizde hiç tereddüt etmeden kararımı verdim. Test sonuçlarının olumlu çıkması üzerine nakil gerçekleştirildi. Şu anda her şey yolunda. Umarım en kısa zamanda Azra sağlıklı olarak aramıza dönecek” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Hastanesi’nde bugüne kadar yapılan 800 karaciğer naklinden 150’sini 1 yaşın altındaki bebeklerin oluşturduğunu açıklayan Doç. Dr. Murat Kılıç, “Doğuştan karaciğerlerindeki safra yollarının gelişmemesine bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi konan bebekler için tek umut haline geldik. Türkiye’nin birçok yerinden bebekler nakil için kliniğimize başvuruyor. Sonuçlarımız oldukça başarılı” dedi.
hurriyet