Her kadın doğumcuya bir cihaz

A.A

.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Rüstem Albayrak, hastanelerinde görevli 10 kadın doğum uzmanı doktora ultrason cihazı aldıklarını söyledi.

Rüstem Albayrak, hastanelerinde geçen yıl 244 bin 52 hastaya ayakta, 10 bin 410 hastaya da yatarak hizmet verildiğini söyledi.

Aynı dönemde 6 bin 110 kişinin ameliyat edildiğini, 48 sezaryen ve 3 bin 91 normal doğum yapıldığını anlatan Albayrak, şöyle konuştu:

“Hastanemiz 150 yatak kapasiteli. Tek ve 2 kişilik odaların yüzde 60'ında tuvalet ve banyo bulunuyor. Hasta odalarında, konfor standartlarını artırıcı çalışmalar sürdürülüyor. Hasta refakatçi koltuğu, televizyon ve buzdolabı alınarak, odalara yerleştirilecek. Hasta ve yakınlarına en iyi hizmeti vermek için gayret ediyoruz.”

Hastanelerinde 10 kadın doğum doktorunun görevli olduğunu bildiren Albayrak, “Her kadın doğum doktorumuza ihaleyle ultrason cihazı aldık. Hastanemiz ülke genelindeki ender hastanelerden biridir” dedi.

EK BİNA YAPIMI VE YENİ DOĞAN BAKIM ÜNİTESİ

Albayrak, hastaneye ek bina yapımı konusunda şu anda ihale ve bürokratik işlemlerin yürütüldüğünü ifade ederek, “3-4 bin metrekarede yapılması planlanan inşaatın birinci katı acil servis, ikinci katı yoğun bakım ünitesi, üçüncü katı da VIP servisi şeklinde olacak. 500 bin TL ödenek tahsis edilmesi durumunda bu yıl inşaatı tamamlayabiliriz” dedi.

Bu binanın yapılmasıyla kadın doğum ve çocuk polikliniklerini birbirinden ayıracaklarını belirten Albayrak, “Hastalarımız daha disiplinli, konforlu ve sağlıklı hizmet imkanına kavuşacak. Çevre düzenlemesiyle hasta yakınlarının kullanabileceği açık hava otopark yapılacak, ayrıca bir bölümüne spor alanı ve çocuk oyun parkı inşa edilecek” diye konuştu.

Kentin en büyük ihtiyacı olan yeni doğan bakım ünitesinin geliştirilmesi çalışmalarının da devam ettiğini dile getiren Başhekim Albayrak,
şunları kaydetti:

“Üniteye, donanım, mekan ve hasta sayısı açısından daha iyi şartların kazandırılması çalışmaları devam ediyor. Yeni inşaatın yapılması gündeme geldiğinde, donanımlı ve geniş alanda yeni doğan ünitesi kuracağız. Bu kapsamda Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile görüşmelerimiz oldu. Doktorlarımızı fakülte hastanesine rotasyonla göndereceğiz. Orada, yeni doğanla ilgili bilgilerini artırma eğitimleri alacak. Bu konuda ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz de destek veriyor.”

Albayrak, oda tefrişatları ve planladıkları diğer işlerle ilgili hayırseverlerin hastaneye desteklerini beklediklerini sözlerine ekledi.