Sigara Nedeniyle Dünyada 8 Saniyede 1 Kişinin Öldüğü Bildirildi.

Sigara nedeniyle dünyada 8 saniyede 1 kişinin öldüğü bildirildi.
1-7 Nisan 'Kanser Haftası' nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Isparta Şube Başkanı Hasan Özgüleç, 'sigara sönsün, yüzler gülsün' sloganıyla bir kampanya başlattıklarını söyledi. Özgüleç, "Sigara içenlerin vücuduna yüzde 35 daha az oksijen girmekte. Yine dünyada yılda 5 bin kişi ölmektedir. Sigaranın akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine neden olduğu bilinmektedir. Sigaranın öldürücü etkileri sonucunda, dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye'de ise 110 bin kişi hayatını kaybetmektedir." dedi

Özgüleç, sigaranın kansere neden olan etkenler arasından birinci sırada yer aldığını ifade etti.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün, dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan ettiğini vurgulayan Özgüleç, 4 sigara tiryakisinden birinin sigara nedeniyle öldüğünü vurguladı.
Türkiye'de her yıl 30-40 bin kişinin akciğer kanseri olduğunu hatırlatan Özgüleç, "Her yıl 120 bin kişi sigaranın neden olduğu hastalıklardan ölmektedir. Bu gidişle 20 yılda bu sayı 250 bin olacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre İstanbul'da ortaokul ve liselerde sigara içme oranı, ortaokullarda yüzde 34, liselerde yüzde 77'dir." diye konuştu.
Sigaradan en çok zarar görenlerin anne karnındaki bebekler olduğuna değinen Özgüleç, sigara tiryakisi annelerin dünyaya getirdiği 100 çocuktan 65'inin özürlü, 80'inin erken veya ölü doğduğunu anlattı.
Özgüleç, "Akciğer kanserinin yüzde 99'u kadınlarda, meme kanserinin yüzde 90'ı, gırtlak kanserinin yüzde 99'u, kalp hastalığından ölenlerin yüzde 80'i sigara bağımlılığındandır." ifadesini kullandı.(CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı)