SAĞLIK ÜRÜNLERİNE REKLAM YASAĞI


Sağlık Bakanlığı, Bilimsel Bir Araştırmaya Dayanmadan, Bir Ürünle İlgili "Zayıflattığı, Kolesterol Düşürdüğü ya da Diş Hassasiyetini Giderdiği" Şeklinde Reklam Yapılmasını Yasaklamaya Hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı, bilimsel bir araştırmaya dayanmadan, bir ürünle ilgili "zayıflattığı, kolesterol düşürdüğü ya da diş hassasiyetini giderdiği" şeklinde reklam yapılmasını yasaklamaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik'in yeniden düzenlenmesi amacıyla çalışma yürütüyor. Genel Müdür Mahmut Tokaç, yeni düzenlemeyle reçeteli ve reçetesiz tüm ilaçların reklamlarının yasaklanmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle, ilaç olmadığı halde bu şekilde tanıtılan ürünlerin toplatılacağını ve sorumlular hakkında yasal işlem başlatılacağını belirten Tokaç, bazı ürünlerin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından "zayıflama ürünü" ya da "gıda takviyesi" adı altında alınan izinle veya Avrupa Birliği normlarına uygun güvenilirlikte olduğunu gösteren CE belgesiyle doğrudan pazara girip reklamlarının yapıldığını anlattı. Tokaç, bir ürünle ilgili, "Zayıflatıcı, kolesterol düşürücü, diş eti hassasiyeti giderici" gibi sağlık mesajı içeren reklam yapılabilmesi için o ürünle ilgili mevzuata uygun bilimsel araştırmanın bulunması şartı aranacağını vurgulayarak, "Bu bilimsel araştırmanın Klinik Araştırmalar Yönetmeliğine uygun yapılması şartı aranacak. Genel Müdürlüğümüze bilimsel araştırma için başvuru yapılmalı ve etik kurul kararı bulunmalıdır. Aksi halde bu reklamlara kesinlikle izin verilmeyecek" dedi. Bazı reklamlarda tıp derneklerinin önerilerinin yer aldığını hatırlatan Tokaç, yeni düzenlemeyle bu tür reklamlara da aynı kriterlere göre izin verilebileceğini bildirdi.

(Anadolu Ajansı)