Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz yıl 63 kişiyi öldüren kene vakalarının yüzde 95'inin 15 ilde ortaya çıktığını duyurarak uyardı

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, kene korkusuyla geçtiğimiz yıl 283 bin kişinin sağlık kurumlarına başvurduğunu belirterek, "283 bin kişiden bin 315'inde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'ne rastlandı. Bunlardan 63'ü hayatını kaybetti" dedi.
Kene riskinin aralarında Tokat, Çorum, Yozgat, Sivas, Samsun, Kastamonu ve Karabük başta olmak üzere 15 ilde, Orta Karadeniz ve Orta Anadolu'nun kuzeyinde yoğunlaştığını bildiren Torunoğlu, "Vakaların yüzde 95'i bu bin 200 köyde.'' dedi.
ŞEHİRLERDEKİ KENELER ÖLDÜRMEZ
Torunoğlu'nun köy sakinlerini tedirgin edecek açıklamaları şehirlerde yaşayanları ise rahatlatacak. Bakanlık yetkilisi, ''Şehirlerde risk yok. Şehirlerdeki keneler KKKA hastalığına neden olmuyor. Şehir merkezlerindekiler rahat olsun" dedi.
2009 yılı Şubat ayından başlamak üzere hastalığın en çok görüldüğü 15 ilde yüksek bin 200 riskli yerleşim biriminde 150 bin haneye ulaşıldığını kaydeden Torunoğlu, önlemleri anlattı: "Yaklaşık 600 bin kişi yüz yüze eğitilmiş, el broşürleri bırakılmış ve her eve bir adet yüzde 05'lik permetrin içeren solüsyon ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Riskli bölgelerde dağıtılmak üzere yüzde 05'lik permetrin emdirilmiş giysi dağıtılmasına yönelik hazırlıklar devam etmektedir."
Kaynak: internethaber.com