İngiliz bilim adamları devrim niteliğinde bir gelişmeye imza atarak laboratuvar ortamında kök hücreden insan spermi üretmeyi başardı
Newcastle Üniversitesi ile Kuzeydoğu İngiltere Kök Hücre Enstitüsü tarafından yapılan çalışmada, erkeklerde bulunan XY kromozomunu taşıyan embriyodan alınan kök hücre, genetik verileri sonraki nesle aktarma özelliğine sahip “eşey hücre öncüllerine” dönüştürüldü. Ardından bu hücrelerin mayoz bölünme evresine girmesi sağlandı ve bu evrenin sonunda “olgunlaşmış” ve “fonksiyonel” sperm elde edildi.

Tek erkek yeterli!
Laboratuvar ortamında sperm üretilmesi, erkeklerin üreme sürecindeki fonksiyonlarını yitirebileceği şeklinde yorumlara yol açtı. Bulgularının “erkekliğin sonunu getirip getirmeyeceği” tartışmalarıyla ilgili olarak araştırmacılar, suni spermi yalnızca erkeklerden alınan kök hücreden üretebildiklerini, kadından alınan kök hücredense sperm üretemediklerini söyledi. Bu yüzden üremenin devam edebilmesi için en az bir erkeğe ihtiyaç duyulacağı belirtildi.
Araştırma ekibinin lideri Profesör Karim Nayernia, erkekler olmadan üreme sürecinin devam edip etmeyeceği konusunda konuşurken, “Teorik olarak bu mümkün. Ancak eğer hepsi aynı boy ve yapıda insanlardan oluşan bir toplum istiyorsanız. Şahsen ben insan üremesini salt biyolojik bir süreç olarak görmüyorum. Bu sürecin aynı zamanda insani, duygusal, psikolojik, sosyal ve etik boyutları da var. Biz bu araştırmayı kısır erkeklere yardımcı olabilmek için yaptık, üreme sürecini değiştirmek için değil” dedi.
Bilim adamları, yasalar izin vermediği için, üretilen spermin yumurtacığın döllenmesinde şimdilik kullanılamayacağını ama yasaların en kısa sürede değiştirilip bu tekniğin erkeklerdeki kısırlığın giderilmesi için onaylanacağını umduklarını belirttiler. Bu buluşun genetik hastalıkların nesilden nesle nasıl geçtiğinin daha iyi anlaşılmasını da sağlayacağı kaydedildi.

-milliyet-