KIRŞEHİR Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Doğangün, sıcak havalarda sağlık sorunlarına karşı daha dikkatli olunmasını isteyerek, “Yeterli ve dengeli beslenin” uyarısında bulundu.


Sıcaklarda yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlendiğini belirten Dr. Sadettin Doğangün, artan terle birlikte su ve mineral kaybı yaşandığını ifade etti. Bunların sonucunda bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemlerinin ortaya çıktığına dikkat çeken Dr. Doğangün, “Çeşitli besinler en az 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarda alınmalı. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Sıcaklarda yapılacak kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmeli” dedi.

Yağlı besinlerden ve kızartmalardan kaçınılması gerektiğini belirten Dr. Sadettin Doğangün, yemeklerde bitkisel sıvı yağların tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Yemek pişirirken ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı yöntemlerin uygulanmasını tavsiye eden Dr. Doğangün, “Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmeli. Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinlerin tercih edilmemeli. Basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmeli. Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlılar tercih edilmeli” diye konuştu.

hurriyet