Zayıflar kalp krizi geçirmez veya loş ışıkta okumak gözü bozar mı? İşte dilden dile dolaşan söylentilerin aslı astarı..
Mikroplar saç tarağından beslenir

Yanlış. Aslında, mikroplar diş fırçanızdan beslenir. Araştırmalar, diş fırçalarının ağızdaki, banyodaki ve yakındaki diş fırçalarından mikropları topladığını ortaya çıkarttı. Mikropların etrafa yayılmasını önlemek için diş fırçanızı başkasıyla paylaşmayın ve başka fırçalarla aynı yerde saklamayın. Ayrıca grip olduysanız diş fırçanızı değiştirin.

Loş ışıkta okumak gözleri bozar

Yetersiz ışıkta bir şeyler okumanız sizi kör yapmaz ya da gözlerinizi bozmaz. Geçici ağrıya yol açar. Bir lambayla okursanız eğer, her yirmi dakikada bir ara verin.
Üşüyene yemek yedir, ateşi olanı aç bırak

Üşüttüğünüz zaman yemek yemek güzel bir fikirdir ama ateşiniz varken aç kalmanız saçmalıktır çünkü iyileşmeniz için vücudunuz her zaman beslenmeye ihtiyaç duyar. Vücut sıcaklığınız yükseldiğinde, metabolizmanız da yükselir yani kan dolaşımı ve nefes alma gibi işlemleri gerçekleştirmek için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarsınız. Yemek yemezseniz, daha uzun sürede iyileşirsiniz.

Kan bağışı başkalarına yardım eder

Düzenli olarak kan vererek kalp krizi riskini azaltabilirsiniz. Böylece, vücudunuzdaki demir miktarını azaltırsınız. Olması gerekenden fazla demir oranı da yaşlanma işlemini, kalp krizini, kanseri ve Alzheimer hastalığı ihtimalini artırır. Menopoza kadar kadınlar fazla demir yüklemesinden doğal olarak korunmaktadırlar ancak bu zamandan sonra aşırı miktarda demir vücutta gezinmeye başlar. Hem kan verin, hem az kırmızı et yiyin.

Kahvenin kolesterole etkisi yoktur

Kağıt filtreyle yapılmış filtre kahve, damarlarınızın tıkanmasına neden olabilecek lipoproteini kanınızda taşır. Filtresiz kahveleri tercih edin. Örneğin, espresso, kapuçino, Türk kahvesi için.
Mutluluk zihnin halidir

Yanlış. Mutluluk sadece zihnin bir durumu değildir, mutluluğun durumu ve ifadesidir. Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, 'mutlu' kişiler, soğuk algınlığı ve gribe maruz kaldığında, mutsuzlardan daha kısa sürede iyileşiyor.

Zayıfım, kalp krizi geçirmem

Yanlış. Zayıf olmanız sizin kalp krizi riski taşımadığınız anlamına gelmez. Bazı insanlarda kalıtımsal olarak yüksek kolesterol vardır. Sağlık olarak dışarıdan sorunsuz görünebilirler ancak vücudun içinde kalbini çevreleyen arterleri engelleyen tehlikeli kirler vardır.

gazeteoku