BRONZLAŞMAK ASLINDA SAĞLIKSIZ BİR DURUMPek çok insan bronzluğu sağlıklı bir ciltle ilişkilendirse de, uzmanlara göre bronzlaşmanın gerçek anlamı "deri hasarı".
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte bronz bir ten ve ışıldayan bir cilt hayaliniz, kulaktan dolma bilgilerle kâbusa dönüşebilir. Pek çok insan bronzluğu sağlıklı bir ciltle ilişkilendirse de, uzmanlara göre bronzlaşmanın gerçek anlamı "deri hasarı"... Bu durumda sağlıklı bronzlaşmak mümkün mü ve bunun güneşle olan ilişkisi nasıl gerçekleşmeli? Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Ayfer Aydın, güneşin zararlı etkilerinden korunmanın yolları ve sağlıklı bronzlaşmak için yapılması gerekenleri anlattı.

Güneşle ilişkinizi iyi ayarlayın
Günümüzde bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçeğe göre, cilt kanserinin en önemli tetikleyicisi güneş. Güneş, ciltteki elastik lifleri yıkarak cildin erken yaşlanmasına neden olur. Bronzlaşma ise vücudumuzda "melanositler" adı verilen sağlıklı hücreleri korumak için deriye rengini veren hücrelerin, esas hücrelerimizin etrafında bir çeper oluşturarak çoğalmasıdır ve "sağlıksız" bir durum olarak algılanmalıdır. Uzun süre güneş altında kalmakla artan kalıcı bronzluk, kanser öncülü lezyonlara davetiye çıkarmak anlamındadır.

Koruma faktörü güçlü ürünleri tercih edin
* Güneş ışınlarının çok dik geldiği 11.00-15.00 saatleri arası güneşe çıkmayın.
*Güneş altında siperlikli şapka takın, güneş gözlüğü kullanın.
* Açık renk ve ince kıyafetler giyin.
* Gün içinde havuza ve denize girip çıktıktan sonra güneş koruyucu kullanın.
* Güneş ışınlarının dik geldiği sırt, göğüs, omuz başları ve yüz gibi bölgelere daha çok özen gösterin.
* Tatile çıkmadan önce kozmetik mağazalarından ya da alışveriş merkezlerinden seçim yapmak yerine, bir dermatolog tarafından önerilen ürünler tercih edin.
* Kokusuz, parfümsüz ve 50 ya da daha fazla koruma faktörlü ürünler seçin.


BRONZLAŞMAYLA İLGİLİ ŞEHİR EFSANELERİ
Zeytinyağı, kakao ve havuç yağıyla yanılmaz
Hızlı bronzlaşmak için kakao yağı, havuç yağı ve zeytinyağı gibi ürünleri kullanan kişilerde, ilerleyen yıllarda ciltlerinin erken yaşlanması ve kalıcı lekelenme ve cilt kanseri olasılığı çok fazla.

Kola ve bira sürmek kalıcı hasar nedeni
Daha fazla bronzlaşmak için cilde kola ve bira gibi içeceklerin sürülmesi, cilt sağlığımız açısından son derece zararlı. Bununla birlikte bu uygulamalarla daha çabuk bronzlaşacağına inananların sayısının hayli fazla olduğu görülüyor. Kola asitli, bira da mayalı bir içecek olduğu için, cildin daha derin katmanlarına nüfuz edip daha fazla hasar bırakmasına neden olarak dönüşü olmayan sakıncalar doğurabilir.

Yanıklara yoğurt ve diş macunu sürmeyin
Güneş yanıklarında, yanan bölgeye yoğurt ya da diş macunu sürmek gibi ilkel yöntemlere başvurulması son derece yanlıştır. Bu uygulamaların yanığı daha da kötüleştirdiği bilinmektedir. Yanlış olan bir başka davranış da yanan yere doğrudan buz uygulaması yapmaktır. Buz, yanığı artıracağı için bir havlu ya da tülbende sararak koymakta yarar vardır. Yanık oluşan bölgeye soğuk su uygulamak tedavinin esasını oluşturur. Bol su içmek ve gölgede istirahat etmek gerekir.

HAVUÇ TÜKETMEK BRONZLAŞMAYI ARTIRIR
Havuçta bulunan "karoten" "melanositlerin" çoğalmasını hızlandırır. Güneş ışınlarının çok dik gelmediği saatlerde güneşlenirken havuç yemek ya da havuç suyu içmek cilde istenen görünümün kazandırılmasına yardımcı olabilir.
BOL SU İÇMEK ÇOK ÖNEMLİ
Yaşla birlikte deri giderek nem oranını ve esnekliğini kaybeder. Bunu ucuz ve sağlıklı bir şekilde çözecek tek şey bol su içmektir. Bol su içmek hem derinin nem oranını artırır hem de çok sayıda toksin atılmasına yardımcı olduğu için cildimiz parlak, diri ve genç kalır. Günde en az iki litre su içerek hücreleri temizlemek, dolgunlaştırmak ve kırışıklıkları azaltmak mümkündür. Kahve, çay ve meyve suyu gibi farklı sıvı gıdalar tüketmek ise cildin su ihtiyacını karşılamaz.


GAZETEHABERTURK