habertürkHangi hastalıklara sahip kişiler Ramazan'da nasıl beslenmeli?

24.08.2009 16:35Belli bazı hastalıklar vardır ki bu hastalığı olan kişilerin yaşamları boyunca özel bir perhiz yada dikkatli bir beslenme programı uygulaması gerekir. Ramazan ayı insanları bir araya getiren iftar yemekleri ile ayrı bir güzellik sunar. Kardiyovasküler Anestezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr.İsmail Ağar ramazan ayı boyunca verilecek iftar yemekleri ve davetlerinde belirli bir hastalığı olan kişiler için özel menüler hazırlanması gerektiğinin unutulmaması gerektiğini belirtiyor.

ŞEKER HASTALARI
İftarda şeker hastası bir konuğunuz varsa öğünü ikiye bölerek servis yapın.Şeker hastalarının İftara önce çorba ile başlayıp hafif bir kahvaltılıkla sürdürülmesi önerilir ve mümkünse iftar öğünün kalan kısmı bir iki saat sonraya ertelenmelidir.Bu iftar öğününün ikiye bölünmesi anlamına gelir.

BEYAZ PİLAV YERİNE ESMER PİLAV SUNUN
Rafine gıdalar yerine işlenmemiş ürünler tercih edilmelidir. Pirinç pilavı yerine esmer pirinç veya bulgur pilavı beyaz makarna yerine kepekli makarna ,beyaz ekmek yerine tam kepekli ekmek ,çavdar ekmeği veya yulaf ekmeği terci edilmelidir. Meyve olarak glisemik indeksi düşük veya orta dereceli meyveler tercih edilmelidir. Karpuz üzüm ,incir,muz gibi yüksek glisemik indeksli meyveler yerine ELMA ,ARMUT ,ŞEFTALİ , ERİK gibi meyveler tercih edilmelidir.

ÇÖLYAK HASTALARI
İnce bağırsakta görülen,bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan çölyak hastalığı aynı zamanda bağışıklık sistemini de ilgilendiren bir hastalıktır.

ÇÖLYAK HASTASI MİSAFİRLERİNİZ İÇİN İFTARDA GLUTENSİZ ÜRÜNLER SUNUN
Çölyak hastaları buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan ’gluten’ adı verilen protein türüne karşı duyarlıdır ve yaşam boyu süren hassasiyete sahiptirler. Bunun sebebi de arpa, çavdar ve buğdayda bulunan glütenin bağırsak duvarını zedelemesidir.Çölyak hastaları ömür boyu süren özel bir beslenme programına sahiptirler bu nedenle menülerine önem gösterilmelidir. Glutensiz makarna, glutensiz ekmek, glutensiz bisküvi gibi hazır glutensiz ürunler temin edebilirsiniz.

YÜKSEK TANSİYON HASTALARI
Yüksek tansiyonlular için yiyeceklerin seçimi çok önemlidir. İftar yemeklerinde hipertansiyon hastası misafiriniz varsa tuz kullanımını oldukça sınırlamalısınız. Tansiyon hastalarının kilo almamaları ve kilo aldırcak gıdalardan uzak durması gerekir. Sahur ve iftar öğünlerinde sınırlı bir beslenme programı uygulamalı aşırı yemekten kaçınmalıdırlar. Yüksek tansiyonu olanlarda kalp-damar sorunlarının genellikle yemekten sonra görülmektedir.

Tansiyon hastalarının sahur ve iftar menüleri yağlı ,karbonhidrat oranı yüksek besinler yerine sebze ağırlıklı ve idrar söktürücü özelliği olan gıdalardan oluşmalıdır.Yemekler pişirilirken tuz kullanılmamalı ve sofra tuzunun tüketimi sınırlanmalıdır.

İFTAR YEMEĞİNDE TANSİYON HASTASI VARSA;
Tuz kadar sodyum içeriği yüksek gıdalardan ve besinlerden de kaçınılmalıdır.Tansiyon hastası iyi bir etiket okuyucu olmalıdır.Yani dışarıdan alınan gıdaların üzerinde ki sodyum oranlarına dikkat etmelidir.Dolayısıyla iftarda hipertansiyon hastası bir konuğunuz olacaksa yemeklerinizde tuzdan ve sodyum içerikli pancar, kereviz, şalgam gibi sodyum içeriği yüksek sçbzelerden,konserve,pişmiş tahıllar,kuru sebze ve meyveler salamura ürünlerden ,yağlı peynir,süt ve şarküteri mamüllerinden,et suyu tabletleri ve salçadan kaçınmalısınız.

KALP HASTALARI

Özellikle kalp hastalarının kolesterol seviyelerine dikkat etmeleri gerekir.Bu nedenle iftar öğünlerinde kolesterol oranı düşük gıdaların tercih edilmesi önem taşır.

KOLESTEROLSÜZ İFTAR VE SAHUR SOFRALARI

Beyaz ekmek,açma, poğaça,kek,börek, tam yağlı süt, konsantre süt,krema kaymak, yağlı peynir ve yoğurtlar,kızarmalar, karides, kalamar,dondurma, baklava, pasta, bisküviler,Çikolata çikolatalı tatlılar, karaciğer, böbrek ve beyin kolesterol içeriği hayli zengin gıdalardır İftarda ve sahurda bu gıdalardan sakınmanız gerekecektir.Bunun yerine sebze, meyve ve hububat tercih edilmeli aynı şekilde Kepekli buğday, çavdar ekmeği, yulaf ezmesi, mısır gevreği, makarna, pirinç, bulgur ,yağsız süt, az yağlı peynir, yağsız yoğurt, yumurta akı, beyaz etli ve yağlı balıklar (ızgara, buğulama). Domates, salatalık, mısır, göbek ya da marul, havuç, yağsız sütle yapılan tatlılar (muhallebi, sütlaç vb), meyva salatası, tavuk, hindi, dana, av eti tüketilmelidir.