Oruçluyken gündüz 2 saat uyuyunOruçlu iken günde iki saat uyumanın faydalı olacağını söyleyen Prof. Dr. Birgür Sönmez'e göre bu uyku vücudun su ve elektrolit kaybını önleyerek istenmeyen sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engelliyor.

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Birgür Sönmez, Ramazan ayının bu yıl uzun ve sıcak günlerde denk gelmesi nedeniyle özellikle kalp hastalarını uyarıyor, sağlıklı kişilerin de oruç tutarken günde en az iki saat uyumalarını öneriyor. Vücudun sıvı ve tuz kaybı nedeniyle sağlıklı kişilerde bile tansiyon, kalp ritminde bozukluk, baygınlık ve kan şekerinde düşme gibi sorunlar ortaya çıkardığına dikkat çeken Prof. Sönmez, gündüz iki saat uyumayı tavsiye etti.

TUZ KAYBINA DİKKAT

Bu yıl Ramazan ayında açlık süresinin 15 saati bulduğunu kaydeden Prof. Dr. Birgül Sönmez şunları söyledi.: 'Ramazan'ın uzun olması ve sıcaklar, vücutta su ve tuz kaybına neden olmakta.. Bu nedenle oruç tutacak sağlıklı kişilere gündüz mutlaka siesta yapmalarını öneriyorum. Gündüz iki saatlik uyku uzun süreli açlıktan metabolizmanın daha az etkilenmesine yardımcı olacağı gibi kalbe de çok iyi gelecektir. Öğle uykusu alışkanlığının olduğu ülkelerde, kalp hastalıklarının düşük olduğu görülmektedir'.

haberaktuel.com