Domuz gribi korkutuyorABD de domuz gribinden üç ayda 36 çocuk öldü...

04.09.2009 08:47Dünyayı saran domuz gribi salgınının Amerika’da Haziran ayından bu yana 40’tan fazla çocuğun ölümüne yol açtığı bunların üçte birinin çok sağlıklı olduğu ortaya çıktı.

Amerikan Salgın Hastalıkları Önleme Merkezi’nin hazırladığı rapora göre, H1N1 virüsü ABD genelinde tam 477 kişinin hayatına mal oldu. Ölen her 13 kişiden birisi ise 18 yaş altındaki çocuklardan oluşuyor. Bu çocukların yüzde 67’si astım ve epilepsi gibi, kendilerini daha korunmasız duruma getiren hastalıklara sahip çocuklardı. Virüsü kapınca durumları daha kötü hale geldi ve yaşamlarını kaybettiler. Ancak ölen çocukların yüzde 22’si 5 yaşın altındaydı ve çok sağlıklıyken H1N1 virüsünü kaptı ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Genelde genç ve orta yaşlılarda etkili olduğu gözlenen domuz gribi virüsünün küçük yaştaki çocuklarda da sıklıkla görülmesi Amerikalı uzmanları endişelendirdi.

İLK AŞI LİSANS ALDI

Çin ilaç şirketi “Sinovac” tarafından yapılan domuz gribi aşısı, Çin makamlarınca onaylanarak dünyada ilk üretim lisansını alan domuz gribi aşısı oldu. 15 mikro gramlık dozlarda güvenli bir şekilde, tek doz olarak uygulanabiliyor. 1 Ekime kadar 5 milyon aşı üretilecek, yıllık üretim kapasitesi 20-30 milyon olacak.

Vatan