Grip Aşısı, Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

Uzmanlar, Düzenli Grip Aşısı Olan Kalp Hastalarının Kendilerini Kalp Krizine Karşı Koruyacaklarını Belirtiyor.
Kalp rahatsızlığı bulunanların grip hastalığına yakalandıktan sonra kriz geçirerek ölme riskinin yüksek olduğunu belirten uzmanlar, grip aşısı olmayı öneriyor. Gribin damarlarda tıkanmaya yol açtığını ve bunun da kalp hastalarını olumsuz etkilediğini vurgulayan uzmanlar, düzenli grip aşısı olan kalp hastalarının kendilerini kalp krizine karşı koruyacaklarını belirtiyor.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Erhan Babalık, grip aşısı yaptırmanın kalp krizini önlemedeki etkisi hakkında bilgi verdi. Kalp hastalıkları ve kalp krizinin dünyada ölüm sebeplerinin başında geldiğini belirten Babalık, Türkiye'de ise ölümlerin yüzde 50'sinden fazlasının kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığına dikkat çekti. Kalp hastalıklarının ortak noktası kalbi besleyen damarlarda meydana gelen daralma olduğuna işaret eden Babalık, gribin kalp krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu. Babalık, "Grip gibi basit görünen hastalıklar vücutta yangı; yani iltihabi reaksiyonun artmasına yol açar. Bu yüzden önceden kalp hastalığı olan kişilerde griple artan vücuttaki iltihabi durum kalp damarlarında da belirgin hale gelebilir ve kalp krizini tetikleyebilir." şeklinde konuştu.

Kalp ve damar hastalarında ölümlerin kış aylarında arttığını belirten Babalık, "Soğuk havada enerji ihtiyacı artar ve kişiler bu nedenle aşırı yağlı yemek yeme, az hareket etme gibi davranışlar gösterir. Bu da kilo alımına neden olur ve ayrıca kanın damarlarda dolaşımını bozar. Kış aylarında artan hava kirliliği ile birlikte kapalı ortamlarda sigara içimi ve bu mekanlarda bulunma da, kalp krizi riskini büyük ölçüde artırmaktadır. Özellikle kalp hastalarının soğuk havalarda dışarı çıkmaları onlar için tehlikelidir. Çünkü soğuğun damar büzücü etkisi vardır. Soğukta yapılan efor da özellikle yemek sonrasında kalbe gelen kan miktarı azalmakta ve zorlanmaya neden olmakta ve damar büzücü etki bu zorlanma ile birleşince de kalp krizini ortaya çıkarabilmektedir.

Kalp hastalarının grip virüsünden korunmak için sonbaharda mutlaka aşı yaptırması gerektiğini dile getiren Babalık şöyle konuştu: "Grip aşısı uygulaması, koroner kalp hastalığı olanlarda (kalp krizi geçirenler, koroner damarlarına stent uygulananlar, koroner baypas operasyonu yapılanlar veya ilaç tedavisi altında olanlar) yeniden kalp krizi, ani ölüm veya inme olaylarında yüzde 50'ye varan azalma sağlamaktadır. Bu nedenle tüm koroner kalp hastalarında yıllık grip aşısı uygulaması önerilmektedir. Grip aşısı için ideal olan zaman, grip mevsimi öncesidir. Bu nedenle aşının eylül-kasım ayları arasında yapılması tercih edilmelidir. Eğer kişi henüz gribal bir enfeksiyon geçirmediyse aşı, kış aylarında da yapılabilir. Bilinen kalp hastalığı olanlarda grip aşısı yapıldığında inme olaylarında da azalma olmaktadır."

(CİHAN)