Bayramda mide problemlerinde önlemler..Doktor Ismail Ağar, bayramda yemeye yüklenmenin bazı mide sorunlarını beraberinde getireceğini ve çarelerini açıkladı.
Mevsim dönümleri reflü hastalığının tetikleyicisidir. Beslenme hataları mide yanmalarını daha çok arttırır.
Bayramın sonbahara gelmesi nedeniyle mide hastalarının bayramda çikolata ve tatlı tüketimlerine daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.
Aynı zamanda öğünlerde büyük porsiyonların tüketilmesi, yatmadan kısa süre önce yada gece yarısı atıştırmaları, sindirimi zor besinlerin tüketimi tetikleyiciler arasındadır.
Yağlı gıdaların sindirimi diğerlerinden daha zor olduğundan midenin daha fazla asit salgılamasına neden olur bu durum reflü oluşumunu arttırır. Reflü sorunu yaşayanların sıcak yiyecekler ve içeceklerden de sakınmaları önerilir. Sakız çiğnemekte reflüyü arttırabilmektedir.
Tüm besinlerde yağsız veya düşük yağ ile hazırlamak,ızgara ve kızartma yerine haşlama tercih edilmelidir.
ASİT ORANI
Turunçgiller, (Portakal, mandalina, greyfurt) üzüm, çilek, şeftali portakal suyu, limon, limonata, greyfurt, domates, kızarmış patates, çiğ kuru soğan, sığır eti (kıyma) fileto, kızarmış sosis, şarküteri ürünleri süt, yağlı kremalar, yağlı peynirler, salça, ketçap, mayonez, patates püresi, çay, kahve, çikolata, mısır cipsi sirkeli, limonlu salata...
Bu saydıklarımız asit oranı yüksek gıdalardır. Bayramda yemeklerin pişirme yöntemleri de midenin rahat etmesi açısından önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler; kavrulmuş ve kızartılmış yiyecekler yerini almalıdır.
MİDEYİ YEMEĞE ALIŞTIRIN
Yemek sonrası gaz sancısı ve karın ağrılarını önlemek amacıyla; "Yemek yerken dik oturmaya ve yavaş yemeye, "Çok çiğnemeye, karbonhidratlı içeceklerden ve gaz yapıcı sindirimi yavaşlatan özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin.”
ŞİŞKİNLİĞE ÇÖZÜM
Gaz yapacak ve şişkinliğe neden olacak bazı besinler vardır. Oruç tutan kişilerin Ramazan sonrası bu besinlere bir anda ve fazla miktarda yüklenmemesi faydalı olacaktır.
Normal zamanda gaz şikayeti yaşıyorsanız bu listeyi sürekli göz önünde bulundurun. Mısır, buğday, yulaf, arpa, süt, peynir, yoğurt, lahana, bezelye, kereviz, havuç, mercimek, patates, karnabahar, brokoli, soğan, kuru üzüm, kayısı, elma, muz, diyet içecekler ve yiyecekler.


İsmail Ağar