Japonya’da yapılan bir araştırma, hallerinden memnun olan şişmanların daha zor kilo verdiğini ortaya çıkardı.Daily Mail’in haberine göre, bir grup Japon psikolog tarafından gerçekleştirilen ve sonuçları BioPsychoSocial Medicine dergisinde yayınlanan araştırma, “hem şişman hem de mutlu” olanların zayıflama programlarına daha az cevap verdiğini gösterdi.

Araştırmaya göre, fazla iyimser olmak kilo vermeyi güçleştirirken, sağlık durumuyla ilgili biraz kötümserlik ve endişenin zayıflamaya olumlu etkileri oluyor.

Daily Mail’e göre araştırma zayıflama programına katılan 101
erkek ve kadın üzerinde gerçekleştirildi. Hastalara altı aylık zayıflama programına başlamadan önce ve programdan sonra sorular soruldu. Çalışma, zayıflama programının başında durumunun bilincinde olan ve halinden kısmen rahatsız olanların daha kolay kilo verdiğini gösterdi.

Buna karşılık, terapinin başlangıcında hallerinden memnun olanların kilo vermekte zorlandığı ortaya çıktı.

BioPsychoSocial Medicine dergisinde yayınlanan raporda, hallerinden memnun olan bu hastaların, girişkenlik ve iyimserlik özellikleri gösteren “özgür çocuk” (FC-free child) egosuna sahip oldukları belirtiliyor ve bu grubun kilo vermede zorlandığı ifade ediliyor.

Rapora göre, “A” (adult) “yetişkin” egosuna sahip, yani sorumlu kişiler ise daha kolay kilo verebiliyor.


kaynak: haber.ekolay.net