"New England Journal Of Medicine"de Yayınlanan Araştırmada, Domuz Gribi Gençlerde ve Obezlerde Daha Ölümcül Seyrediyor.

Amerika'da yapılan ve dünyanın en eski ve en prestijli dergisi "New England Journal of Medicine"de yayınlanan araştırmada, domuz gribinin gençlerde ve obezlerde daha ölümcül seyrettiği belirtildi. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği'nce (KLİMİK) İstanbul'da düzenlenen, "H1N1 gribi ve el yıkama" toplantısında, domuz gribi ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

Başkent Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Timurkaynak yaptığı açıklamada, toplantıda domuz gribinden dolayı tedavi altına alınan ve yaşamını yitiren hastaları kapsayan bir araştırmanın ele alındığını ve çarpıcı sonuçların paylaşıldığını söyledi.
Araştırmanın, dünyanın en eski ve en prestijli dergisi, "New England Journal of Medicine"de yayınlandığını belirten Timurkaynak, araştırma sonuçlarına göre domuz gribinin etkisinin en sık gençlerde ve obezlerde görüldüğüne dikkati çekti. Timurkaynak, "Araştırmaya göre, hastaların yaklaşık yüzde 40'ını 20-49 yaş aralığındaki kişiler oluşturuyor" dedi.

-''ŞİŞMAN FARELERİN SAVUNMA HÜCRELERİ YETERSİZ''-

Timurkaynak, ayrıca araştırmada obezitenin domuz gribine bağlı ölüm için bir risk faktörü olarak ortaya çıktığını ve bunun yeni bir bulgu olduğunu ifade ederek, ''Araştırmaya göre, hastaların yaklaşık yüzde 30'unu vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olan hastalar oluşturuyor'' dedi.
Doç. Dr. Funda Timurkaynak, yurt dışında bu konuda hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, ''Şişman farelerin savunma hücrelerinin, sağlıklı farelere oranla daha yetersiz'' olduğunun saptandığını anlatarak, bilim insanlarınca bunun insanlarda da bir etken olup olamayacağının yorumlandığını bildirdi.

-''HASTALIĞIN İYİ SEYRETMESİ AŞI YAPTIRMAMAK İÇİN SEBEP DEĞİL''-

Funda Timurkaynak, ''Hastalığın iyi seyretmesinin aşı yaptırmamak için bir sebep olamayacağını''da dile getirerek, ''Aşı ile ilgili medyada dolaşan bazı yanlış bilgiler toplumun yanlış yönlendirilmesine yol açıyor. Oysa aşı bir hastalığın önlenmesinde en önemli korunma yolu. Sanıldığının aksine Amerika ve Avrupa ülkeleri aşıyı kendi toplumuna uygulamaya başladı'' değerlendirmesinde bulundu. (Anadolu Ajansı)