Telomeras adlı hiperaktif mutant genin yüksek olması, kişinin yaşlanmasını geciktiriyor.crelerin yaşlanmasını yavaşlattığı düşünülen telomeras isimli bir enzimin uzun yaşamayla doğrudan ilişkisi olduğu kesin olarak tespit edildi. Ortalama yaşı 97 olan ve az genetik farklılık gösterdiği için seçilen 86 Aşkenazi Yahudisi üzerinde yapılan araştırma sonucunda, bu kişilerde yüksek oranda telomeras denilem mutant gen ölçüldü.

ABD’deki Albert Einstein Tıp Okulu’nda yürütülen çalışmada 86 yaşlı insanın yanı sıra onlardan doğan175 kişi de incelendi. Kontrol grubu olarak ortalama yaşam süresine sahip 93 kişinin verileri kullanıldı.

DNA liflerinin ucundaki kısa ve koruyucu kısmı oluşturan 'mutant gen' telomeras, bir enzimin hiperaktif versiyonu. Bunlar hücre bölündükçe kısalıyor ve hücreler daha dayanıksız hale geliyor. Bu da yaşlanmayı getiriyor. Bilimciler bu kısımları, ayakkabı bağcığının örgüsü dağılmasın diye ucuna geçirilen ufak plastik borucuklara benzetiyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences bülteninde yayımlanan rapora göre yüksek miktarda ve görece daha uzun telomeras bulunduran kişilerin ortalama ömrü de bir hayli yüksek oluyor.

Şimdi bu enzimi kullanarak bazı ilaçlar üretmenin yolları aranıyor. Bu konuda ikiye bölünen bilimcilerden bir kısmı yüksek telomeras oranlı kişilerde yaşlanmayla ortaya çıkan hastalıkların daha az görüldüğü, dolayısıyla bu enzimi artırarak aynı tkinin sağlanabileceği kanısında. Daha şüpheci olan grupsa, bölünme sırasında yaşanan kayıpları azaltan, başka bir deyişle hücrelerin çoğalmasını koruma altına alan enzimin, normal hücrelerle birlikte kanserli hücrelerin de aynı hızla çoğalmasını sağlayabileceğini düşünüyor.


kaynak: ekolay.net