Kanadalı bilim adamlarının araştırması: Normal grip aşısı olmak domuz gribine yakalanma riskinin iki kat artırıyor!Domuz gribi ile diğer soğuk algınlığı belirtileri arsınmdaki farklar
Grip ve soğuk algınlığı virüsleri vücuda burun,
göz ve ağız aracılığıyla girer. El yıkamanın ve temizliğin önemli olduğunun altını çizen uzmanlar soğuk algınlığı ile domuz gribinin birbirine çok benzediğini fakat belirtilerin farklılıklar gösterdiğini açıkladılar. Özeelikle grip vakalarının zatürreye çevrilmemesi için kontrollerin yapılması gerektiğini belirten doktorlar soğuk algınlığı ile grip arasındaki farkları şöyle sıraladılar:

SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİLERİ:
Boğaz ağrısıyla ilk belirtisini vücutta gösteren soğuk algınlığı burun tıkanıklığının ardından burun akıntısı ve öksürük baş gösterir. Ateş yetişkinlerde görülmezken çocuklarda orta derecede ateş görülebilir. Belirtileri yaklaşık bir hafta süren soğuk algınlığı 7 günden fazla belirtilerini gösteriyorsa o zaman hasta, bakteriyel enfeksiyona yakalanmış demektir.

GRİP BELİRTİLERİ:
Grip genellikle soğuk algınlığı gibi boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı ile kendisini gösterir. Hapşırma ve burun akıntısı sonraki günlerde öne çıkar. İştah kaybolur ve
vücut direncini kaybeder. Yataktan çıkamayacak duruma getirir fiziksel olarak. Normal gripte okula, işe gidebilirken domuz gribinde bu durum konu dışındadır. Normal gripte kulaklarınız basınçlı ve burnunuz tıkalı olabilir. Ses kısıklığı normal gripte görülür. Göğüsünüze inmişse eğer hastalık ıslak öksürebilirsiniz. Baş ağrısı, kas hareketlerinde yetersizlik, boğaz ağrısı gibi semptomlar her gripte görülürken domuz gribinde bunlara ek olarak kusma ve ishal vardır.

ATEŞ
Soğuk algınlığında genellike orta yükseklikte olan vücudu ateşi gripte genellikle 3-4 gün sürer ve 37.5-38 derece arasında olur.

BURUN TIKANIKLIĞI
Soğuk algınlığında önce tıkanık olan burun, iki-üç gün sonra yerini akıntılı bir burna bırakır. Hapşırmak önemli bir belirtidir.

BAŞ AĞRISI
Soğuk algınlığında baş ağrısına sık rastlanmazken, domuz gribinde baş ağrısı şiddetli bir biçimde görülür.

İŞTAH
Soğuk algınlığında iştahta azalma olmaz. Yemeklerin tad ve kokularının almakta zorluk çekilebilir. Gripte iştah kaybı meydana gelir.

BOĞAZ
Boğaz ağrısı, boğazın arkasında kaşıntı hissi hem domuz gribinde hem de soğuk algınlığında vardır. Kısık ses sadece gripte vardır. Gripte halsizlik ve yorgunluk. İştah kaybı yüzünden titreme ve yorgunluk.

ÖKSÜRÜK
Soğuk algınlığında göğüsten, ıslak bazen acılı öksürük. Göğüste ağrı. Gripte ise uzun süren kuru öksürük.

BOŞALTIM YOLLARI
Soğuk algınlığında herhangi bir sorun yaşanmazken domuz gribinde ishal ve kusma görülür.


kaynak: ekolay.net