ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) hazırladığı raporda, Türkiye’de de satılan ‘Avandia’ isimli şeker ilacının kalp krizine neden olduğu gerekçesiyle geri çekilmesi istendi.


Amerikan New York Times gazetesinin dün manşetten verdiği haberine göre, Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Gözetim ve Hastalık Yaygınlığı bürosundan Dr. David Graham ve Dr. Kate Gelperin tarafından hazırlanan kurum içi raporda, Avandia adlı ilacın kalbe zarar verebileceği belirtiliyor. Hastalara Avandia yerine Actos isimli başka bir ilacın verilmesi halinde ABD’de ayda 300 kalp yetmezliği ve 500 kalp krizi vakasının önlenebileceği kaydediliyor.

Rapor yarın açıklanıyor
Avandia ilacı hakkında daha önce yaşanan tartışmalar üzerine oluşturulan Senato
soruşturma
komisyonunun yarın açıklayacağı raporda da, ilacın üreticisi olan GlaxoSmithKline firması, kullanıcıları ilacın riskleri konusunda uyarmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Senato komisyonu, firmanın doktorlara baskı uygulayarak Avandia’nın risklerinin olduğundan daha az gösterilmesi için çabaladığını belirtiyor.
2. tip diyabetin tedavisinde kullanılan Avandia ilacı, 2009’un üçüncü çeyreğinde 304 ölümle ilişkilendirilmişti. Avandia bu dönemde ciddi, sakat bırakıcı ya da öldürücü yan etkiler konusunda FDA’ya en fazla şikâyet edilen ilaç olmuştu.


kaynak: ekolay.net