Ölümlü diş çekiminde hekime men cezası


Kayseri Diş Hekimleri Odası, apseli dişini çektiği gencin ölümüne neden olduğu öne sürülen teknisyeni yanında çalıştıran diş hekiminin, meslekten men edilmesine karar verdi.Oda Başkanı Umut Kural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yetkisi olmadan bir hastanın dişine müdahale ederek ölümüne neden olduğu iddia edilen diş teknisyeni Yılmaz Ünal'ı yanında çalıştıran diş hekimi Tufan Gökçe'yi, meslekten men edilmesi için Disiplin Kurulu'na sevk ettiklerini bildirdi.

Oda Disiplin Kurulunun, Gökçe'nin meslekten men edilmesine karar verdiğini belirten Kural, şunları kaydetti:

''Bu karar, onay için Türk Diş Hekimleri Birliğine gidecek. Vatandaşlarımız, bazı diş hekimlerinin yanında çalışıyor gibi görünen, aslında o iş yerini direkt çalıştıran ve yetkisi olmayan teknisyenlere asla itibar etmesin. Diş teknisyenlerinin ağız içinde tedavi yapma yetkileri yok.''

Lise 2. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Sinan Kahriman, 3 ay önce apseli dişini çektirmek için doktoruna gitmiş, muayene sonucu antibiyotik kullanmasını öneren diş hekimi, apseli dişi çekmemişti. Daha sonra ağrılara dayanamayarak diş teknisyeni Yılmaz Ünal'a 20 TL karşılığında apseli dişini çektiren Kahriman, kısa süre sonra iltihabın kana karışması sonucu bayılmış, tedavi için kaldırıldığı Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 9 gün süren tedavisinin ardından hayatını kaybetmişti.

AA


kaynak;haber7