Yapılan yeni bir araştırma çok sık ağrı kesici kullanan erkeklerin diğerlerine oranla duyma problemi yaşama olasılığı oldukça fazla. Araştırmaya göre en büyük risk grubunu ise genç erkekler oluşturuyor.


50 yaşından önce haftada iki defa parasetamol alan erkeklerin sağır kalma riski iki kat artıyor. Amerikalı araştırmacıların yürüttüğü çalışmaya göre aspirin ve ibuprofen’in de duyma bozukluğuna yol açabiliyor.

Araştırmada ağrı kesicilerin direkt olarak sağır yapmadığı fakat ikisi arasında bir bağlantı olduğunu belirtildi. Uzun süre yüksek dozda aspirin kullanılmasının kulakta çınlamaya da neden olacağı söylendi.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırma 18 yıl boyunca 26 bin
erkek
üzerinde yapıldı. Araştırma kapsamında ağrı kesicilerin sağırlıkla olan ilişkisi araştırıldı ve 3500 kişide duyma kaybı görüldü.

Araştırmaya göre 60 yaşın altında her hafta iki aspirin alan erkeklerin yüzde 33’ünde duyma kaybı görüldü. 50 yaşın altında çok sık ibuprofen ve diğer NSAIDS alan erkeklerin de yüzde 61’inde görüldü. Fakat en büyük bağlantı 50 yaş altında düzenli olarak parasetamol alan erkeklerde görüldü. Bu erkeklerin yüzde 99’ı sağırlık yaşıyor.

Araştırma The American Journal of Medicine’da yayımlandı.

kaynak: (Hürriyet)