Tiner ve bali beyin ve akciğeri daha hızlı öldürüyor


Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği (UMUD) Afyonkarahisar İl Temsilcisi Kemal Baykara, tiner ve bali çeken gençlerin beyin ve akciğerinin hızlı bir şekilde öldüğünü söyledi.Kemal Baykara, açıklamasında, bu maddeleri çeken kişilerin bir müddet sonra iç organlarının iflas ettiğini, bağımlı bir kişinin tedaviden sonra eski sağlığına kavuşmasının çok zor olduğunu kaydetti. Baykara, bu maddelerin her alımda vücudun başka hücrelerini öldürdüğünü belirtti.

Bali ve tinerin en ağır bağımlılık yapan maddeler arasında yer aldığını belirten Baykara, Türkiye'de bu iki maddeyi çeken gençlerin sayısının her geçen gün arttığını kaydetti. Baykara, yapılan uyarı ve Valilik genelgesine rağmen hiçbir önlem alınmadığı için bu bataklığa düşen gençlerin sayısının arttığını kaydetti.

Bali kullanım alanlarının, Afyonkarahisar merkezden çevre beldelere kaymaya başladığını aktaran Baykara, "Satışı konusunda yasal düzenleme olmasına rağmen gereken tedbirlerin yerel olarak alınmamasından dolayı uçucu maddeler, daha çok çocuklarımızı uyuşturucu batağının içine çekiyor. Ülkemizdeki uyuşturucu sorunu her geçen gün daha da kötü vaziyete gelmektedir. Yeterince bilinçlendirilmeyen gençler, yasa dışı uyuşturucular yanında, uyuşturucu kapsamına alınmayan, kullanıldığı zaman bağımlılık yapan bazı maddelere karşı da yönelişi de tehlikeli şekilde sürüyor. Bu maddeler arasında bulunan bali konusundaki tehlike de inanılmaz bir hızla büyüyor." dedi.

Baykara, uçucu madde kullanım belirtilerinin kavgacılık, aldırmazlık, yargılama bozukluğu, sersemlik, göz titremesi, geveleyerek konuşma, yürürken sendeleme, uykulu hal, tepki yavaşlaması, titremeler, kasların zayıflaması, görme bulanıklığı veya çift görme, aşırı neşe, komaya varabilecek bilinç kaybı olduğunu söyledi.

Her tarafta hiçbir denetime tabi olmadan satılan balinin aşırı şekilde kullanılmaya başlandığını tespit ettiklerini dile getiren Baykara, inşaat malzemesi satmayan bütün işyerlerinden bu maddelerin toplatılması ve esnafa kesin olarak valilik genelgesinin tebliğ edilmesi gerektiğini bildirdi. 18 yaşından küçüklere kesinlikle uçucu maddeler, sigara ve alkol satışı yapılmaması gerektiğinin altını çizen Baykara, "Gece saat 24.00'den sonra tekel maddesi satan iş yerleri kontrolden çıkmaktadır. Mutlaka buraların kapatılması sağlanmalıdır. İş yerlerinin önünü sera benzeri kapatıp bir vitrin oluşturarak, gençleri sigaraya özendiren iş yerlerinin bu ruhsatları tekrar gözden geçirilmelidir." diye konuştu.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim