Kars Sağlık İl Müdürlüğü, Kanser Haftası Nedeniyle Özellikle Köylü Kadınların Bilinçlenmeleri İçin Bir Çalışma Başlattı. Köylere Giden Sağlık Ekipleri, Sağlık Ocaklarında Bir Araya Gelen Kadınlara Meme Kanserini Anlatıyor. Kendi Kendine Muayene Yöntemlerini Gösteren Ekipler, Yaptıkları Muayenelerde de Hastalık Olup Olmadığını Tespit Ediyor.
Kars Sağlık İl Müdürlüğü, Kanser Haftası nedeniyle özellikle köylü kadınların bilinçlenmeleri için bir çalışma başlattı. Köylere giden sağlık ekipleri, sağlık ocaklarında bir araya gelen kadınlara meme kanserini anlatıyor. Kendi kendine muayene yöntemlerini gösteren ekipler, yaptıkları muayenelerde de hastalık olup olmadığını tespit ediyor.
Sağlık Ocakları Şube Müdürü Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Şeniz Kavak, Kanser Tarama, Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Hekimi Dr. Hülya Çeçen, Selim Sağlık Grup Başkanı Turgay Sevinç'ten oluşan ekip, Kars Sağlık İl Müdürlüğü'nün başlattığı 'Kanser Taraması' kapsamsında Selim ilçesine 10 kilometre mesafedeki 395 nüfuslu Bölükbaşı köyüne gitti. Sağlık ocağında bir araya gelen 17-80 yaş arası 35 kadına meme kanseri, teşhisi, tedavisi ve kadınların evlerinde kendi kendilerine yapabilecekleri meme muayenesi anlatıldı. Devlet Hastanesi'nde geçtiğimiz yıl hizmete sokulan KETEM ile ilgili bilgi veren yetkililer, kadınların kendi kendilerini muayene ettiklerinde şüphe edilen durumlarda KETEM'e gitmelerini istedi.
KETEM Hekimi Dr. Hülya Çeçen, meme kanserinin kadınlar arasında en sık görülen kanser olduğunu belirterek, bunun önemsenmesini, teşhis ve tedavisinde geç kalınmaması gerektiğini vurguladı.
Turgay Sevinç ise kanserin, tedavisi olmayan, öldürücü bir hastalık olarak bilindiğini fakat aynı zamanda da önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Kanserin erken evrede yakalanması halinde tedavisinin mümkün olduğunu, son evrede ise tedavisinin mümkün olmadığını da vurgulayan Sevinç, "Onun için şunu unutmamak gerek ki bayanlarda en sık görülen kanser meme kanseridir. Onun için lütfen sağlımızı tehlikeye atmadan erken fark edilmesini sağlayalım." dedi. Sağlık Ocakları Şube Müdürü Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Şeniz Kavak da kadınlara kendi kendilerini nasıl muayene edebileceklerini slayt eşliğinde anlattı.
Bilgilendirme toplantısında ilginç görüntülere de rastlandı. Köyün neşeli simalarından 75 yaşındaki Türkan Demirci, programa bacağı ağrıdığı için geldiğini söyledi. Bunun üzerine Sağlık Ocakları Şube Müdürü Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Şeniz Kavak, nineyi toplantı sonrasında muayene etti.
UTANDILAR
Toplantının ardından bir bir sağlık ocağından çıkan yaşlı kadınlar, gazetecilerin, "Ne anlatıldı, neler öğrendiniz?" sorusuna bir türlü cevap veremedi. "Meme Kanseri için geldik" demekten sıkılan kadınlar, sadece teşekkür etmekle yetindi.
Toplantıda dikkat çeken bir başka durum ise birçok kayınvalidenin kendileri toplantıya katılmalarına rağmen gelinlerini getirmemiş olmalarıydı. Bazı kaynanalar, Selim Sağlık Grup Başkanı Turgay Sevinç'in, "Bakın bu tür durumlarla sık sık karşılaşıyoruz. Bazı kayınvalideler gelinlerini göndermiyorlar. Bırakın gelsinler ve öğrensinler." uyarısına da, "Evet biz geldik ama gelinlerimizi getirmedik." şeklinde cevap verdi.
BİR KADINDA KANSER BULGUSUNA RASTLANDI Toplantının ardından bir açıklama yapan Sağlık Ocakları Şube Müdürü Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Şeniz Kavak, Bölükbaşı köyündeki bilgilendirme toplantısına katılan kadınlara yaptığı muayenede bir kadında kanser bulgusuna rastlanıldığını söyledi. Kavak, şunları söyledi: "Bugün ekibimizle yaptığımız kanser taraması programında bizim de elde ettiğimiz şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştık. Meme kanserinin 8'de 1 oranında görülme sıklığı var. Salonumuzda 35'in üzerinde bayan vardı ve rastgele yaptığımız muayene esnasında 60 yaşlarındaki bir bayanda meme kanseri olabilecek bir bulgu tespit ettik. Kendisini de KETEM merkezine yönlendirdik. İleri tetkikle kesin tanısı konulacak. İnşallah kanser çıkmaz diye umut etmek istiyorum. Çıkarsa da tespit etmiş olmakla bu tür toplantılarının önemi ortaya çıkmış olacak."

haberler.com