Son günlerde hastaneye çok sayıda varis hastasının müracaat ettiğini belirten Açar, "Bu, hafife alınmayacak kadar ciddi bir hastalıktır. Bacaklardaki toplar damarın, kanı ileriye doğru hareket ettirememesi, taşıyıcı görevini yapamaması sonucu damarların genişleyip kese halini alması ve belirgin hale gelmesi, varis hastalığının ortaya çıkmasına vesile olur." dedi.
Erişkin erkeklerin yarısında, kadınların ise üçte ikisinde değişik oranlarda varis bulunduğuna dikkat çeken Açan, gece oluşan kramplar, kaşıntı, şişkinlik, ayakta kalma ile ağrının sıkça görülen şikâyetler olduğunu kaydetti. Açan, şöyle dedi:
"Havanın sıcak olması özellikle bayanlarda hamilelik ve menstruasyon (periodik kanama) sırasında varislerle ilgili şikâyetler artar. Varisler sıcak havalarda kadınlık hormonu damar duvarlarındaki elastikiyeti azaltarak damarların genişlemesine sebep olur. Hamilelik döneminde kadınlık hormonu (progesteron) daha fazla arttığı için ve bebek ana toplardamara baskı yaptığı için varis olma ihtimali artar. Ayakta duran insanlarda adele pompası çalışmadığı için varis oluşumu kolaylaştırır. Sıcak havalarda Varis'ten korunmak için bol bol dinlenmeli. Duştan sonra varis bölgesini soğuk su ile yıkamak, alkol ve sigaradan uzak durmak gerekir."
İnternetHaber