Dünyada 10 milyon kişi kanserden ölecek

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, 2020 yılında dünyada 10 milyon kişinin kanser hastalığı sebebiyle hayatını kaybedeceğini, Türkiye'de ise sigara yasağı sebebiyle bu hastalıktan ölümlerin azalacağını söyledi.Dizdar, Türkiye'de her sene 150 bin kişinin kansere yakalandığını ve sigaranın kanser ilişkisinde artık tereddüt kalmadığını vurguladı. Tük kapalı mekanlarda sigara yasağının çok önemli ve doğru bir karar olduğunu dile getiren Dizdar, "Ülkemizde her yıl 150 bin kişi kansere yakalanıyor. En az 50-60 bin kişi hayatını kaybediyor. Ülkemizde en çok akciğer kanseri görülüyor, bunu prostat kanseri izliyor. Sigara yasağı sebebiyle kanserden ölümleri azaltacak. Sigara sadece kapalı mekanlarda değil, evde de kesinlikle içmemeliyiz." dedi.
Kanserden korunmak için sigaradan uzak durulmasının yanında sağlıklı beslenmenin de çok önemli olduğunun altını çizen Dizdar şu önerilerde bulundu: "Posalı gıdalarla beslenilmelidir. Zeytinyağı ve balık bol bol tüketilmelidir. Vitamin C,A ve E kanser önleyici özelliklere sahiptir. Kalsiyum ile beslenmek yararlıdır. Fazla tuzlu, turşu, salamura ve yanmış ve tütsülenmiş gıdalardan uzak durulmalı. Hazır gıdalardan uzak durulmalı. Bir gıdanın dayanma oranı ne kadar çoksa, insan ömründen o kadar çok götürüyor demektir. Aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden sakınılmalıdır. Aşırı şişmanlık her zaman zararlıdır."

DOKU ÖRNEKLERİNİN YÜZDE 100'ÜNDE TARIM İLACI KALINTISI ÇIKTI
Dizdar, tarım ilaç kalıntıları kalmaması için meyve ve sebzelerin çok iyi yıkanması gerektiğini söyledi. Sonuçları geçen Temmuz ayında açıklanan ve Adana Adli Tıp Morgu'nda 82 vakaadan alınan doku örneklerinde tarım ilacı kalıntısı araştırıldığı bilgisini veren Dizdar, doku örneklerinin yüzde 100'ünde tarım ilacı kalıntısı olduğunun belirlendiğini kaydetti.


haberaktuel