Kahvaltı yapan çocuklar daha başarılıKaraman Özel Selçuklu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyeni İlke Gürbüz kahvaltının her dönemde olduğu gibi okul çağındaki çocuklar için de son derece önemli olduğunu söyledi.Diyetisyen İlke Gürbüz, kahvaltı öğününü atlayan çocuklarda konsantrasyonun düştüğünü ifade etti ve yapılan araştırmaların kahvaltı yapan çocukların başarısını ortaya koyduğunu aktardı.

Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmeyi yakalamasının yeterli ve dengeli beslenme ile mümkün olabileceğine dikkat çeken Gürbüz, "Düzenli beslenmenin en önemli öğünü ise kahvaltıdır. Ancak işe yetişme telaşı, sabahları iştahsız olma gibi nedenlerden dolayı kahvaltı öğünü atlanmaktadır. Kahvaltı öğününü atlamak ise çocukların gelişimini ve okul başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmalar kahvaltı yapan çocukların konsantrasyonunun daha fazla ve hafızalarının daha güçlü olduğunu ve bunlara bağlı olarak okul başarısının daha fazla olduğunu göstermektedir." dedi.

KAHVALTIDA NELER OLMALI?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, büyüme, gelişme ve kemik gelişiminin tam olması için çocukların kahvaltıda süt, peynir ve yumurta tüketmesine özen gösterilmesini tavsiye eden Gürbüz, "Bunun yanında enerji vermesi açısından pekmez, reçel veya bal da kahvaltıya eklenebilir. İhtiyacı olan yağ asitlerini alması için sert kabuklu meyvelerin özellikle cevizin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Vitamin ve mineral alması için domates, salatalık gibi çiğ sebzeler kahvaltıda yer almalıdır. İçecek olarak çay veya kahve tercih edilmemeli, süt veya taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmelidir." diye konuştu.

Mönüde reçelli ekmekle beraber süt, haşlanmış yumurta veya peynir; domates, salatalık ve zeytinle yapılmış ekmek arası ve taze sıkılmış meyve suyu veya süt tüketilebileceğini belirten beslenme uzmanı İlke Gürbüz, "Yağ oranı yüksek olan patates kızartması yerine sade veya peynirli omlet, krep gibi protein içeriği yüksek besinler de kahvaltıda tüketilebilecek besinler arasındadır. Kahvaltıyı çikolatalı ekmeğin yanında meyve suyu şeklinde yapmak çocukların ihtiyacı olan proteini almamasına neden olmaktadır. Bunun yerine çikolatalı ekmeği sütle beraber tüketmek çocuğun protein almasını sağlayacaktır." uyarısında bulundu.

Dengeli ve sağlıklı olmayan besinlerle kahvaltı yapmanın sağlıklı beslenmek anlamına gelmeyeceğini belirten Gürbüz, "Çocukların sağlıklı büyümeyi ve gelişmeyi yakalaması için yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir." diye konuştu.


kaynak; CİHAN