Ağaç balı her derde deva


Siirt'te satışa sunulan ağaç balının birçok hastalığa iyi geldiği belirtildi.Siirt yöresine has ürünlerin satışını yapan Selami İrey, ağaç balının yüzde yüz organik olduğunu ve bazı arıların kovanlarını terk ettiğini söyledi. İrey "kovanlarını terk eden bu arılar insanlardan uzak, daha çok tenha ve kayalık yerlerde yetişen yaşlı, iri ağaçların kovuklarını kendilerine mesken tutuyor. Arılar bu ağaçların kovuklarında tamamen doğal, dışarından hiçbir müdahale ve insanlar tarafından yapılmış hiçbir besin takviyesi olmadan bal üretirler. Köylüler bu ağaçların kovuklarında balı çıkartarak pazara sunarlar.

O yüzden ağaç balı olarak adlandırılıyor. Bu nedenle bu hem çok az bulunur, hem çok değerlidir. Tamamen organik olduğu için de koyu renkli ve kendine has bir kokuya sahiptir." dedi.

Bu bala çok büyük bir talep olduğunu anlatan İrey, "Ancak üretimi konusunda bir müdahale olmadığı için bir şey yapılamıyor. O nedenle her zaman piyasada bulunamıyor. Birçok hastalığa iyi gelen ve çok besleyici olan bu baldan şeker hastaları bile yiyebilirler." ifadesini kullandı. İrey, balın kilosunun 75 TL'den satıldığını ve az bulunduğunu belirtti.


CİHAN