Antalya'nın Alanya İlçesi'nde 450 dekarlık alanda yılda 600 bin ton üretimi yapılan avokado, kadınların yeni gözdesi oldu. Ciltlerine canlılık katmak isteyen kadınlar, avokadodan hazırladıkları yüz maskesini güzelleşmek için kullanıyor.

Alanya’da son 5 yıl içinde daha çok üretilmeye başlanan ve salata, çorba, tatlı, dondurma, likör gibi birçok değişik tüketim çeşidi olan avokado, kadınların da yeni gözdesi haline geldi. Kalp ve damar, göz, diş eti ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği belirtilen avokado, artık güzelleşmek isteyen kadınların da yardımına yetişiyor. Avokadonun ezilerek içine zeytinyağı ve bal katılması sonucu oluşturulan güzellik maskesi birçok güzellik merkezinde kullanılıyor.

Güzellik uzmanı Müjgan Yılmaz, kadınların güzelleşmek için avokadodan hazırladıkları yüz maskesini kullandığını söyledi. Yılmaz, “Avokadodan yapılan yüz maskeleri, cildi güzelleştirmek, cilde yumuşaklık ve canlılık vermek, özellikle kuru ciltlere kaybettikleri nemi kazandırmak için uygulanıyor ve çok da iyi sonuçlar alınıyor” dedi.

Yılmaz, gençlerin yanı sıra orta yaşlı kadınların da avokado maskesine büyük ilgi gösterdiğini kaydetti. Yılmaz, “Hazırlanan maske yaklaşık 30 dakika yüzde kalıyor ve sonra yıkanıyor. Ayrıca avokado vücudun gençleşmesi ve hücrelerin yenilenmesi için önemli bir besin maddesi” diye konuştu.

hürriyet