16 milyon öğrenci takipte!

Türkiye’de bir ilk olan “Okullarda Diyabet Programı” kapsamında, 650 bin öğretmen ve 16 milyon öğrenciye ulaşılarak diyabet konusunda özel uygulamalara başlanacak.

MİLLİ Eğitim ve Sağlık bakanlıklarıyla Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, diyabetli çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla “Okullarda Diyabet Programı”nı hayata geçirdi. Diyabet hastası çocuklar için özel uygulamaların başlatıldığı program ile öğretmenlerin diyabetli çocukların okulda bakımı konusunda eğitilmesi, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi hedefleniyor.

Sanofiaventis firmasının da desteklediği program kapsamında, Türkiye’deki 650 bin öğretmen ve 16 milyon öğrenciye ulaşılarak çocuklarda diyabet belirtileri konusunda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Programın tanıtımı için Taksim The Marmara Otel’de düzenlenen basın toplantısında, İstanbul’daki okullarda görev yapan yaklaşık 250 rehber öğretmene diyabet konusunda eğitim verilerek üstlenecekleri rol hakkında bilgi aktarıldı. Toplantıya İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Çocuk ve Adolesan Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Peyami Cinaz, Çocuk Diyabet Grubu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, Marmara Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Bereket ve çok sayıda ilgili katıldı.

ÇOCUĞU İZLEYİN

Program hakkında konuşan Prof. Dr. Şükrü Hatun, Türkiye’de diyabetli çocuklar için ilk kez okullarda bir program başlattıklarını belirterek, “Her zamankinden daha fazla su içmesi, geceleri tuvalet için sık kalkmaya veya altını ıslatmaya başlaması, iştahı iyi olduğu halde kilo kaybetmesi gibi belirtiler, çocuklarda şeker hastalığı olabileceğine işaret ediyor. Türkiye’de 15 bin diyabetli çocuk var ve her yıl bin 500 ila bin 700 çocuğa da Tip 1 diyabet tanısı konulduğu tahmin ediliyor” dedi.

(habertürk)