Sivilce kâbusunuz olmasın!


İşte yapmanız gerekenler...Çok önemli bir işiniz var veya görünümünüze çok önem veriyorsunuz, yüzümüzde veya vücudumuzda çıkan sivilceler hayatımızı kabusa bile dönüştürebilir…

Her kişinin cildindeki yağ oranı farklıdır. Eğer bir sabah yüzünüzde bir sivilceyle uyandıysanız bunun nedeni cildinizdeki yağ salınımın artması ve bunun sonucunda yağ kanalında tıkanmanın başlamış olmasıdır. Bu tıkanmanın ardındansa yağ kanalı etrafında toplanan mikroplar, yağ tabakasını delerek iltihap olarak kendini göstermiştir. İşte bu oluşumun adına sivilce deniyor.

Çok fazla yüzünüzü yıkamak yanlış!
Milliyet'in haberine göre, halk arasında sivilce ile ilgili bilinen en büyük yanlış ise; sivilcenin pislikten oluştuğudur. Oysa ki sivilce pislikten oluşmaz ve sivilceli cildi sürekli yıkamak büyük bir yanılgıdır. Sivilceli cilt günde sadece 2 kez yıkanmalıdır çünkü yüzünüzü yıkarken kullanacağınız sabun cildinizi kurutacak ve sivilcenizin kaybolma süresini uzatacak

Sivilceli ciltte kullanılması gereken kozmetik ürünleri çok iyi seçmelisiniz. Cildinizi sürekli yıkamak yerine, temizleyici jeller ve yağsız nemlendiricileri tercih etmelisiniz. Eğer yüzünüzde sivilce varsa ve makyaj yapmak zorundaysanız, fondöten ve pudra seçiminizi yine yağsız ürünlerden yana kullanmalısınız.

Evde tedaviye kalkışmayın!
Sivilce tedavisinde ise mutlaka bir dermatolog yardımı almalısınız. Evde kendi başınıza sivilcenizi sıkmanın sonucunda yüzünüzde kalıcı bir iz bırakabilirsiniz. Bu riski almayın!

Sivilce tedavisinde sürme ilaçlar uzmanlar tarafından kullanılan klasik yöntemdir. Bu ilaçlar A vitamini ağırlıklı olup, sivilceyi yok eden jellerle destekleniyor. Yağlanmayı hafifleten kozmetik ürünler de sivilcelerin kabusunuz olmasını engelleyebilir.

(habertürk)