Sigara yasağının kapsamı genişletiliyor mu?

Alışveriş merkezlerini ve evleri etkileyecek mi?

Uzun süre tartışmalara konu olan ve halen tartışılan "Dumansız Hava Sahası"nın kapsamı genişletiliyor mu? Bununla ilgili düzenlemeye yeni bir tanım daha getiriliyor. Açık alan- kapalı alan tanımları yeniden düzenleniyor. Peki evlerde de sigara içimi yasaklanacak mı?

Buna göre yapılması planlanan değişikliklikle etrafı 1 metre 35 santimetre duvar, cam ya da korkulukla kapalı olan mekanlar da ‘kapalı alan’ tanımına dahil edilecek ve sigara içilmesi yasaklanacak. Özellikle alışveriş merkezlerinde çatısı olmayan, yan yüzeyleri açık, fakat etrafında yüksek duvarlar bulunan balkonların da yasak kapsamına alınacağı belirtiliyor.

KAPALI-AÇIK ALAN TANIMI DEĞİŞİYOR
HABERTURK.COM'a konuşan Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, "Biz yasak kapsamının genişletilmesini istiyoruz. Kapalı ve açık alan tanımının değiştirilmesi için girişimleri başlattık. Normal boyda bin insanın göğüs hizası yüksekliğinde bir tek duvar olmasının bile bir alanı kapalı alan haline getirebilir. Bu gibi alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasını talep ettik. Sağlık Bakanlığı da buna uygun çalışmalarını başlattı" dedi.

"EVDE SİGARA İÇİMİ ÇOCUK İSTİSMARI"
Pek çok bilim insanının bu şekilde düşündüğünü ifade eden Prof. Dr. Tuncer, "Bilim kurulu bu öneriyi tartıştı. Dumansız Hava Sahası uygulaması çok iyi bir çalışma. Bir kere bu kadar faciayı, cana kıyımı gördükten sonra evde sigara içimi bile çocuk istismarına girer" şeklinde konuştu. Prof.Dr. Murat Tuncer, sigara içmeyeni mağdur etmeyecek bir kapalı alan tanımlaması yapılacağını da sözlerine ekledi.

Sigara denetiminin de değiştiğini belirten Prof. Dr. Murat Tuncer, "Denetimler, zabıtalardan alınarak Valilik görevlilerine verildi" şeklinde konuştu.

EVDE İÇİLİP İÇİLMEMESİ EVİN REİSİNE BAĞLI
TBMM Sağlık eski Alt Komisyonu Üyesi Osman Akman ise sigara yasağının genişletilmesinin iyi bir gelişme olduğunu söylerken, "Keşke kimse içmese" şeklinde görüş verdi. "Evlerde sigara yasağı olacak mı, olmalı mı?" sorumuza Akman şu yanıtı verdi: "Evde kimin sözü geçiyorsa o sigara içimini engellemeli. Hem pek çok sigara tüketen kişi de evde tüketmiyor. Entelektüel çevrelerde durum böyle ama kültür seviyesi düştükçe ne olur bilemiyorum"


(habertürk)