Felaket senaryoları kurmak hayatınızı kurtarabilir
MERVE TUNÇEL- ZAMAN ONLINE
Sürekli kötü şeyler düşünen insanlar hem kendilerini hem de çevredekileri yıpratır. Hatta kendilerine 'Felaket tellalı' yahut 'baykuş' gibi lakaplar takıldığına şahit olmuşsunuzdur.


Ancak yapılan bir araştırma, acil durumları düşünmenin zihnin kriz anlarında daha etkili çalışmasını sağladığını gösterdi.
Bilişsel Psikoloji alanında çalışan Art Markman beynin stres altındaki performansı ile ilgili çalışmalar yapıyor. Onu bu araştırmaya iten neden ise çalıştığı Teksas Üniversitesi'ne girerek ateş açan silahlı saldırgan . Markman bu olaydan sonra tam 5 saat boyunca kendini odaya kilitleyerek kampüse eli silahlı bir caninin gelmesi durumunda ne yapacağını düşünmüş.
'Yaralanma veya kaçırılma durumunda yeterince hızlı kaçabilir miyim?', 'Saldırganı ikna edebilir miyim?',' Yaralanan olursa başarılı bir ilk yardım uygulayabilir miyim?' gibi sorulara zihninde yanıt arayan Psikolog Markman, bunları düşünmenin stres yarattığını söylüyor.
Discovery News'e konuşan Markman, yine de bu senaryolardan kaçmamak gerektiğini vurguluyor. Çünkü bunları düşünmek acil durumlarda olayla çabuk yüzleşerek , hayatta kalmayı başarmak için gerekli çeviklik ve güveni zihinsel olarak sağlıyor.
Markman'a göre, zihin stresli durumları düşünmekten kaçtıkça, acil bir durumla karşılaşıldığında stres sizi daha çok etkisi altına alarak, performansınızı düşürüyor.