Üç kardeş tıp literatürüne geçti!

Hepsinde aynı rahatsızlık var

Diyarbakır'da genetik kalp deliğine rastlanan 3 kardeş tıp literatürüne geçti.

Diyarbakır'da 19 yaşındaki Devran, 14 yaşındaki Berna ve 7 yaşındaki Ömer İler'de ASD kalp deliğine rastlandı. Berna 2 yıl önce İstanbul'da; Devran ve Ömer kardeşler ise Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ameliyat olarak sağlıklarına kavuştu.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Hastalıkları Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İsmail Başyiğit, bu tür vakaların genetik olduğunu belirterek, "Üç kardeşte aynı rahatsızlığın olması tıp literatüründe rastlanmayan bir durumdur" diye konuştu. Başyiğit, "İleri derecede olmayan delikler ameliyat gerektirmeden de kapatılıyor. Ancak bu kardeşlerde kalp delikleri 4 santimetre genişliğine ulaşıldığı için ameliyat gerekiyordu. Yaklaşık 3 saat gibi bir sürede açık kalp ameliyatıyla bu delikler kapatıldı" dedi.

Üç gün önce ameliyat olan Devran İler, "Kız kardeşim iki yıl önce İstanbul'da ameliyat olarak sağlığına kavuştu. Aradan bir iki ay geçtikten sonra bazı şikâyetler nedeniyle doktora gittim. Bana 'kalbinde delik var' dediler. Kardeşimi de götürdük. Onda da delik olduğu belirlendi. Kısa süren ameliyatla sağlığıma yeniden kavuştum" diye konuştu.(habertürk)