Çirkin olmanın faydaları

"Bacaklarım kalın", "Kalçam geniş", "Kulaklarım büyük" diye üzülmeyin

Çirkin olduğunuz için üzülmenize gerek kalmadı. Yapılan araştırmalar çirkinliğin faydalarını gözler önüne serdi.

Konu güzellik, moda ve medya olunca, bir şeyin dozunda kalması pek mümkün olmuyor. Zira geçen yıl 42-44 beden mankenlerin podyumda ve moda dergilerinde boy göstermesinin ardından dünya kusurları kabul etmekten bahsederken iş yine çığırından çıkmış görünüyor. Şimdilerde “kusurlu güzellik” yeni trend halini alıyor. Kendinde bu küçük kusurlar olmasa da pek çok kadın moda olduğu için bu kusurları sahipleniyor.

Büyük bir burun, kepçe kulaklar, geniş bir kalça... Dert ettiğiniz bir fiziksel özelliğinizin aslında sağlığınız için 'fayda' anlamına geldiğini öğrenmek ne kadar teselli edici olur?Büyük kalça: Araştırmalara göre büyük kalça kötü kolesterolü ortadan kaldırıp, damar sertleşmelerine karşı koruyucu olan iyi kolestrolü yükseltiyor.


Oxford Üniversitesi'nin çalışmalarına göre büyük kalça diyabet riskini de ortadan kaldırıyor. Kalçadaki yağlar ayrıca tampon görevi de yapıp yağ asitlerini temizliyor. Dr. Konstantinos Manolopoulos “Yağın nerede toplandığı önemli. Kalçadaki ve bacaklardaki yağlar iyi ama karın çevresindekiler kötüdür” diyor.


Küçük-büyük memeler: Büyük memeler sırttaki kıvrımları değiştirerek ağrıya neden olabiliyor.


Öte yandan küçük memeler daha duyarlı.


Viyana Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre büyük memeler, küçük memelerden yüzde 24 daha az duyarlı. Meme ucundan duyarlılığı ileten sinirler küçük memelerde daha gergin oluyor.


Büyük kulaklar: Büyük kulaklar yaşlanmayla beraber oluşan duyma kaybını önleyebilir. Dr Ralph Home, "Kulağımızın dış kısmı, sesleri belli bir yere toplama konusunda önemli rol oynuyor.


İnsanların daha iyi duymak için ellerini kulağının arkasına koyduğunu görürsünüz. Kulak daha büyük olduğunda kulak kanalınıza daha fazla ses akışı olduğu doğru" diye açıklıyor.


Kalın parmaklar: Güzel görünmeseler de bir Hobbit'in parmaklarına sahipseniz kendinizi şanslı saymalısınız. Bilim insanlarına göre kısa parmaklar insanların daha iyi koşmalarına yardım ediyor.


Uzun parmaklarsa işlev görmek için daha fazla enerji gerektiriyor. Wale Üniversitesi'nden Dr Ian Bezodisan, "Biyomekanik açısından, bir kemik ya da parça daha uzunsa hareket etmek için daha fazla güce ihtiyaç duyar" diyor.


Uzun parmaklılar daha esnek kirişlere sahip olmalarından dolayı daha çok yaralanmaya da maruz kalıyor.


Bodur bacaklar: Chicago Üniversitesi ile New York'taki Uluslararası Uzun Ömür Çalışmaları Merkezi'nin araştırmaları kısa bacakların daha kalın kemikli olduğunu...


Ve bodur bacaklı olmanın sağlıklı yaşlılık için önemli olduğunu gösteriyor.


Aberdeen Üniversitesi'nden ostropoz uzmanı Prof. David Reid, "İnsanlardaki osteoporoz veya ileri yaşlardaki kemik kırılmaları kemik sayısıyla ilgilidir. Bazı kırılma çeşitleri için, daha büyük kemiklere sahip olmak avantaj" diyor.


Büyük burun: Büyük burunlar vücudun enfeksiyon kapmasına neden olan toz parçacıklarını ve bakterileri solumamızı engelliyor. Araştırmacılar büyük burunların pislikleri içine yüzde 7 daha az çektiğini gösteriyor. Büyük burunlar aynı zamanda saman nezlesinin etkilerini de azaltıyor.


Doğal kusurlarını ön plana çıkaran kadınlar, moda dergilerinden defilelere, ünlüler dünyasında reklamlara kadar her yerde karşımıza çıkarken güzellik anlayışı da kökünden değişiyor. Artık kusursuz değil, kusurlu güzellik moda!


Kadınlar arasında ayrık diş rüzgârı esmeye başladı. Trendi ateşleyenler rock yıldızı Mick Jagger’in 17 yaşındaki model kızı Georgia Jagger, Avustralyalı model Jessica Hart ve Calvin Klein’in yüzü olan model Lara Stone. Bu güzel genç modeller ayrık ön dişlerini hiç çekinmeden sergileyerek bu kusurlarına seksi bir anlam yüklüyorlar. Ve bu kusurlu güzellikleriyle puan topluyorlar. Georgia Jagger ayrık dişleriyle bu sene “yılın modeli” seçildi ve İngiliz Vogue’una kapak oldu bile.


Artık insanlar mükemmellikten ziyade daha gerçekçi şeyler arıyor. Ayrık dişler, yanaklardaki çiller, kırışıklar, kalın kaşlar... Çünkü bunların hepsi kişiye cilalı bir güzellik veya bronz bir tenden çok daha fazla kişilik kazandırıyor. Lara Stone gibi küçük ve kendine özgü kusurları olan kadınlara bakmak, birbirinin kopyası kusursuz güzellere bakmaktan çok daha cazip geliyor.”


Kusursuz güzellik anlayışında değişimin tohumları son birkaç yılda Beyonce, Lily Allen, Scarlett Johansson gibi etine dolgun, bol kıvrımlı kadınların yıldızının parlamasıyla atıldı. Kozmetik markası Dove’un uzun, kısa, şişman, zayıf sıradan kadınları reklamlarında kullandığı “Gerçek Kadınlar” kampanyasıyla hız kazandı. Ama asıl şok edici girişim geçen yıl bu zamanlar geldi


2010’da tombul güzeller trendi tam anlamıyla patladı. Ünlü moda ve trend dergisi V Magazine, Ocak 2010 sayısının tamamını tombul modellere ayırdı. Almanya’nın en çok satan kadın dergisi Brigitte ve İngiliz kadın dergisi Essentials 2010’da dergide her yaştan ve her bedenden gerçek kadınların fotoğraflarına yer vereceklerini açıkladı.


Güzellik anlayışını tüketici değiştirdi Cambridge Üniversitesi’nin ABD ve Kanada’dan, yaşları 16 ile 65 arasında değişen 3 bin kadın üzerinden yaptığı yeni bir araştırma, endüstrideki “ güzellik” anlayışının değişmesinde eskiye göre daha bilinçli olan kadın tüketicinin taleplerinin etkili olduğunu ortaya koyuyor. Zira araştırmaya göre günümüzün kadın tüketici profili artık sadece ana akım medya ve moda kaynaklarından beslenmiyor.


(habertürk)