Profesörler özel hastanelede çalışabilecek!

Kamuda çalışan öğretim üyelerinin önü açılıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tam gün konusunda yeni bir kurgu getirdiklerini belirterek, "Profesörlerin, SGK ile sözleşmesi olmayan özel hastanelerde çalışmalarının önünü açacağız. Ayrıca, bilimsel çalışma, araştırma, inceleme, projelerine katılma gibi hususların da önü açılacak." dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Beştepe Aile Sağlığı Merkezi'nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Hekimlerin tam gün çalışması konusundaki bir soru üzerine Akdağ, 3 veya 4 maddelik bir düzenleme yapacaklarını söyledi.
Bunlarda birisinin, personele yapılan ek ödemelerle ilgili olduğunu belirten Akdağ, "Bu teknik bir konu ve torba yasanının içine koyuyoruz." dedi.

Doktorların, kamuda çalıştıkları yer dışında, özel olarak çalışmaları hususunu da partilerin grup başkanvekilleri ile görüştüğünü kaydeden Akdağ, "Çünkü bu ikinci husus gruplar arasında, partiler arasında biraz tartışmalı olabilir. CHP, tam günü mahkemeye götürmüştü. CHP, MHP ve BDP grup başkanvekilleri ile görüştüm." diye konuştu.
Anlaşma sağlanması halinde torba yasa içine iki madde daha koyabileceklerini belirten Akdağ, "Anlaşamadığımıza inanırsak, torba yasa içine koymayacağız, ayrıca, küçük bir yasa tasarısı olarak Meclis'e getireceğiz." diye ifade etti.

Yeni bir kurgu getirdiklerini dile getiren Akdağ, şöyle devam etti: "Profesörlerin, SGK ile sözleşmesi olmayan özel hastanelerde çalışmalarının önünü açacağız. Ayrıca, bilimsel çalışma, araştırma, inceleme, projelere katılma gibi hususların da önünü tamamen açmış olacağız, kamuda çalışan öğretim üyeleri için. Grupların tutumuna bağlı olarak biz de kendi yolumuzu çizeceğiz."

"Bu maddeler ile muayenehanelerin tam olarak önüne geçilmiş oluyor mu?" şeklindeki soru üzerine Akdağ, başından beri muayenehaneciliği yasaklama gibi bir düşünceye sahip olmadıklarını vurguladı. Akdağ, "Kamuda çalışan doktorların muayenehanesinin olmasına karşıyız. Bir taraftan ben devletin hastanesinde ya da üniversitesinde çalışacağım. Bir taraftan da dışarıda muayenehane açacağım. Bu ilişki vatandaşı muayenehaneye mahkum etme ilişkisidir." şeklinde konuştu.(habertürk)