Salgın riskine karşı acil önlem

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım servisine hasta alımı durduruldu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde, dahiliye yoğun bakım ünitesindeki bazı hastalarda üreyen bir mikroorganizma nedeniyle, servise başka hasta alımının durdurulduğunu bildirdi.

DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Eyüp Hazan, düzenlediği basın toplantısında, dahiliye yoğun bakım ünitesindeki bazı hastalarda ''vankomisine dirençli enterokok (VRE)'' adlı bir mikroorganizmanın ürediğini tespit ettiklerini kaydetti.

Şu ana kadar bu mikroorganizmadan zarar gören hasta bulunmadığını belirten Prof. Dr. Hazan, şu bilgileri verdi:

''Dünyanın her yerinde alınması gereken, universal önlemleri alıyoruz. Bu servisimize başka hasta alımını durdurduk. Mevcut hastalarımızın tedavileri devam etmektedir. Gerekli düzeltmelerimizi gerçekleştirdikten sonra servise tekrar hasta kabul edilecektir.''

DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Prof. Dr. Nedim Çakır da söz konusu mikroorganizmanın, mevcut ölüm riskini iki kat artırdığını söyledi.

Yoğun bakım ünitesindeki 21 hastanın 9'una mikroorganizmanın bulaştığı, bu 9 hastadan üçünün kanında da mikroorganizmaya rastlandığı belirtildi.


(habertürk)